Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Milijuni kuna za originalne eksperimentalne projekte

Autor: Vanja Mirčeta

24.05.2013. 22:00
Milijuni kuna za originalne eksperimentalne projekte

Foto: Vedran SITNICA



Gradskim atrakcijama poput Morskih orgulja, Pozdrava Suncu, Trga Petra Zoranića zajednički su, osim same originalnosti, eksperimentiranje s raznim vrstama materijala, visoke cijene, završetak radova, pa kvar, a onda priča o popravku i remontu.
Naime, ljepota nekih dijelova nije upitna, dok su drugi za diskusiju. Kako je lijepo rekao dogradonačelnik Dražen Grgurović, postali smo žrtve njihove originalnosti. Zadranima je, čini se, dosta žrtvovanja gradskog proračuna za gušt hordi turista jer sada imaju »pokvarljive« atrakcije plaćene milijune kuna.
Solarna instalacija Pozdrav Suncu, izgrađena 2007. godine, trebala je ponovno zasvijetliti ovih dana. I jest, svijetli cijelu noć isprekidanim statičnim plavim svjetlom poput obične lampe, a razlika je samo u tome što se po ovoj može gaziti, trčati, voziti. Dosad je na Pozdravu Suncu bilo 100-tinjak intervencija te je svatko tko iti malo prati ovu problematiku svjestan kako se troškovi samo dosadašnjih mjera održavanja mjere u milijunima kuna.
Ivana Dadić, stručna suradnica za informiranje i protokol u Gradu Zadru istaknula je kako bi Pozdrav Suncu trebao prosvijetliti konačno do 1. lipnja.
Susjedna instalacija Morske orgulje, također je na remontu. Prvo su ronioci s kamena očistili naslage algi i školjaka nakon zimskog razdoblja. A sada su orgulje demontirane i ne sviraju. Svirale su odnesene u radionicu Orgulje Heferer koji će ih urediti i vratiti. Posao su dobili javnom nabavom, kao jedini ponuđač, za 280 tisuća kuna.
– Tvrtka koja radi rekonstrukciju Orgulja imala je rok od mjesec dana za čišćenje te remont svirala. I oni bi svoje radove trebali okončati do početka lipnja, istaknula je Dadić.
Atrakcija koja »zabušava« je i ona koja je svečano otvorena bez tehničkog pregleda i uporabne dozvole, Trg Petra Zoranića sa sada već čuvenim klizavim staklom. Staklene površine su prljave, klizave, propuštaju »zlu« kišu. Javlja se plijesan, gljivice, mahovina i sl., a i obično smeće vrlo lako bi moglo pasti na arheološka nalazišta.
– Projektanti Krebel i Kostrenčić dobili su zadatak da u idućih desetak dana, dakle do 1. lipnja pronađu rješenje za sporno staklo. Navedena rješenja bi trebala ostati u okvirima dosadašnjih troškova, kazala je Dadić.