Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

MOVEMBER Na zadarskoj Urologiji godišnje do 100 novooboljelih od raka prostate

30.11.2018. 13:36
MOVEMBER Na zadarskoj  Urologiji  godišnje do  100  novooboljelih  od raka  prostate


Mjesec studeni već niz godina prati i zdravstveno-aktivistički pokret poznat pod nazivom Movember, kojim se u cijelom svijetu  želi osvijestiti javnost o zdravlju muškaraca, u prvome redu o raku prostate, zloćudnoj bolesti koja je u svijetu od svih karcinoma na drugome  mjestu po učestalosti. Ova tradicionalna kampanja posebno je prepoznatljiva po trendu puštanja brkova tijekom studenoga, a sam naziv movember nastao je od engleske riječi za mjesec studeni "november" i riječi  "moustache", u prijevodu brkovi.
Akcija se provodi od 2003. godine i okuplja veliki broj muškaraca koji,  u nastojanju da skrenu pozornost o bolestima koje su primarno vezane  uz muškarce, puštaju brkove i time ukazuju na važnost ranog otkrivanja  bolesti prostate i testisa. Da rak prostate postaje sve značajniji javnozdravstveni problem u Hrvatskoj i u svijetu kod muškaraca starijih od 50  godina upozorava i dr. Oliver Perinčić, specijalist urologije u Općoj bolnici Zadar.


Tumorski marker PSA
– Po učestalosti javljanja od svih karcinoma u Hrvatskoj rak prostate je  treći, i drugi u svijetu, dok je po smrtnosti od karcinoma kod muške populacije na petome mjestu. Broj novootkrivenih tumora prostate je u porastu. Godišnje u Hrvatskoj imamo oko 1.800 novih pacijenata, a ukupno od karcinoma prostate umre oko 750  muškaraca godišnje. Na Odjelu  za urologiju Opće bolnice Zadar godišnje otkrijemo oko 90 do 100 novooboljelih od raka prostate, kaže dr. Perinčić i ističe kako porastu broja  novootkrivenih bolesnika od ovog raka znatno pridonosi i činjenica da je  već 30-tak godina dostupan tzv. tumorski marker koji se zove PSA / prostate specific antigen/ koji je specifičan samo za bolesti prostate, a koji  se rutinski određuje iz krvi, te ukoliko mu je povišena vrijednost može  ukazivati na postojanje raka prostate.
Bolesti prostate, navodi dalje urolog Perinčić, mogu biti tumorske ili  upalne. Dobroćudne bolesti prostate obično uzrokuju tegobe mokrenja  kao što su učestalo i otežano mokrenje, bolovi prilikom mokrenja, osjećaj  nedovoljnog pražnjenje mjehura, urgentno mokrenje ili inkontinenciju  urina, bolovi u donjem dijelu trbuha, krv u mokraći i slično.
– Navedeni simptomi ne javljaju se u početnom stadiju raka prostate,  ali se nerijetko pregledom takvih bolesnika i analizom PSA otkrije karcinom. Rani stadij bolesti je bez simptoma, a kasni stadij bolesti s proširenom bolesti obično uzrokuje jače smetnje mokrenja, jače krvarenje pri  mokrenju, potpuni zastoj mokrenja ili bolove u zdjelici i kostima, kaže  dr. Perinčić i dodaje da se PSA obično rutinski vadi iz krvi zdravih  muškaraca ili kod preventivnih sistematskih pregleda muške populacije  starije od 50 godina.


Rizični faktori dob i genetika
– Iz te grupe ljudi, po mojoj procjeni, je obično oko 80 do 90 posto novootkrivenih tumora. Ako je PSA povišen, bolesnici se upućuju urologu  na pregled i eventualno druge medicinsko-dijagnostičke pretrage, ističe  dr. Perinčić i naglašava kako je važno napomenuti da svaki porast PSA ne  podrazumijeva da čovjek ima karcinom prostate, jer on može biti povišen i kod drugih stanja i bolesti prostate.
Karcinom prostate dijagnosticira se preko analize krvi na PSA i digitorektalnim pregledom prostate, ultrazvučnim pregledom prostate i dodatnim obradama.
Uzroci raka prostate, doznajemo dalje, nisu poznati, a jedini dokazani  rizični faktor su dob i genetika jer je učestalost ovog raka veća kod starijih ljudi i dokazana je obiteljska sklonost u nekim slučajevima. Ulogu u  razvoju bolesti mogu imati i prehrana, konzumiranje većih količina alkoholnih pića i izloženost UV zračenju. Također, čini se da debljina i  prehrana bogata crvenim mesom i uzimanje većih količina mliječnih  proizvoda s visokim udjelom masti povećavaju rizik za razvoj karcinoma. I suprotno, konzumiranje ribe, sušija, rajčice i ostalog povrća i voća  vjerojatno umanjuje rizik.
– Preporuka je da muškarci iza pedesete godine života trebaju učiniti  nalaz PSA i otići na digitorektalni pregled. Određivanje PSA preporučuje  se već i muškarcima starijima od 45 godina ako je u bližoj obitelji, po  muškoj strani netko bolovao od karcinoma prostate, savjetuje zadarski  urolog.




Izvrsni zadarski stručnjaci
Rak prostate ima nekoliko stadija koji se određuju dodatnim dijagnostičkim pretragama (biopsija prostate, intraoperativni nalaz, CT, MR,  snimanje kostiju i dr.) Jedan je stadij lokalizirane bolesti koja ima najbolju prognozu i izlječenje, drugi stadij je lokalno uznapredovala bolest i  treći je kasni stadij ili metastatski stadij bolesti. Metastatski stadij bolesti  obično zahvaća kosti, unutarnje organe i limfne čvorove, a rijetko i mozak. Ovisno o stadiju bolesti, dobi pacijenta i postojanju drugih bolesti  donosi se i plan liječenja.
– Na zadarskom Odjelu urologije u mogućnosti smo pružiti suvremeno kirurško liječenje svih stadija bolesti. S ponosom podsjećam da smo  na Odjelu prvi u Hrvatskoj obavili laparoskopsku radikalnu operaciju  odstranjivanja prostate i nastavili usavršavati tu metodu koju su započeli  dr. Grdović, dr. Sorić, i kolege dr. Markulin, dr. Dominis, dr. Poljak i dr. Vidić, naglašava još dr. Peričić i zaključuje da je pristup pacijentu uvijek  personaliziran i multidisciplinarni i u njemu sudjeluju svi medicinski  stručnjaci – urolozi, anesteziolozi, patolozi, radiolozi, onkolozi i radioterapeuti, kao i specijalisti nuklearne medicine. Za sada, nažalost, zadarska bolnica još uvijek nema mogućnost liječenja zloćudnih bolesti radioterapijom, te je kupnja linearnog akceleratora od iznimne važnosti  kako bi se pružanjem terapije zračenjem u Zadru objedinilo onkološko  liječenje.
Svijest muškaraca o važnosti preventivnih pregleda, kaže još dr. Perinčić, s godinama ipak raste, jer se i prema učestalosti vađenja krvi i nalazima LAB, gdje se skoro rutinski određuje i vrijednost PSA, vidi da su liječnici opće medicine i pacijenti upućeni na važnost i značaj ranog otkrivanja raka prostate.