Utorak, 16. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Obrovčani biraju predstavnike za vijeća Mjesnih odbora

09.12.2010. 23:00
Obrovčani biraju predstavnike za vijeća Mjesnih odbora


U nedjelju 12. prosinca na području Grada Obrovca održat će se izbori za  članove vijeća mjesnih odbora za devet naselja: Obrovac, Kruševo, Gornji Karin, Žegar, Zelengrad, Bilišani, Golubić, Krupa i Muškovci. Biračka mjesta u nedjelju se otvaraju u 7 sati ujutro i ostaju otvorena do 19 sati, do kada se uz predočenje osobne iskaznice može glasovati u svojem mjesnom odboru, odnosno mjestu svog prebivališta. Izborna šutnja je u subotu.
Građani s pravom glasa koje živi na području grada birat će nova vijeća mjesnih odbora koja će s obzirom na broj stanovnika na području mjesnog odbora imati pet (ispod 500 stanovnika) ili sedam članova (povrh 500 stanovnika). U Kruševu, najbrojnijem gradskom naselju, koji je po popisu stanovništva iz 2001. godine imao 1.078 stanovnika birat će se sedam članova, uključujući i predsjednika. Sedam članova MO će brojiti i u Obrovcu (1.055) i u Gornjem Karinu (859). U Žegaru (182 stanovnika), Krupi (57), Muškovcima (47), Zelengradu (44), Golubiću (36) i Bilišanima (29), birat će se po pet članova vijeća mjesnog odbora, uključujući i predsjednika.
Na prošlogodišnjim lokalnim izborima u mjesecu svibnju na kojim se posredno glasovalo za gradonačelnika i njegovog zamjenika te neposredno za Gradsko vijeće u nedovoljno ažurirane biračke spiskove u Gradu Obrovcu je bilo upisano čak 7.015 birača, a glasovalo je 3.148 birača, odnosno 44,9 posto. Ipak na izbore za mjesne odbore prema statističkim podacima u Republici Hrvatskoj izlazi znatno manje broj birača, od 10 do 20 posto.
Birat će se 51 član vijeća MO, za što su predložena čak 137 kandidata. Za jednu sjedalicu  u vijeću MO, dakle, kandidirana su gotovo po tri kandidata. Građani će ih birati iz čak 23  kandidacijskih lista političkih stranaka. Na ovim izborima, začudo, nema koalicijskih niti nezavisnih lista. Kandidiralo se tri političke stranke s hrvatskim predznakom – Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), Hrvatska socijalno-liberalna stranka (HSLS) i Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP), te dvije političke stranke sa srpskim predznakom – Demokratska partija Srba (DPS) i Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS).
Najneizvjesnije će biti u mjesnim odborima gdje se bira sedam vijećnika, u Obrovcu i Gornjem Karinu gdje su predložene po četiri kandidacijske liste te u Kruševu s tri kandidacijske liste. Nadasve vruće bit će i u Zelengradu gdje će se birači najvjerojatnije polarizirati, birat će “hrvatski” ili “srpski” mjesni odbor, odnosno iz “hrvatskog” HDZ-a ili “srpskog” SDSS-a. U Bilišanima, Golubiću, Krupi, Muškovcima i Žegaru glasači birati između dvije srpske kandidacijske liste.
U Obrovcu će građani birati između četiri liste, HDZ-a nositelja Marina Klanca, HSLS-a nositeljice Marijane Pjetraj, SDSS-a nositelja Milana Milića i SDP-a nositelja liste Vedrana Koprtle. Posljednje četiri godine u gradskom središtu Obrovcu i nije funkcionirao mjesni odbor, nije se uspio konstruirati nakon izbora održanih pri kraju 2006.
Karinjani će na biračkom mjestu pred sobom također imati glasački listić sa četiri liste, HDZ nositelja Jakoba Batarela, HSLS nositelja Hrvoja Šprihala, SDSS nositelja dipl. inž. Dragana Vukasa i SDP nositelja Radoslava Đurića.
Kruševljani će svojih sedam vijećnika za vijeće MO birati između HDZ-a nositelja liste Zorana Župana, HSLS-a nositelja liste Mile Anića i SDP-a nositelja liste Marina Brajnovića.
U Zelengradu će se birati između HDZ-a Radivoja Mitrovića i SDSS-a Jovana Gagića. Žitelji Bilišana će birati između DPS-a Mirka Majstorovića i SDSS-a Milorada Oluića. U Golubiću će se birati između dva Veselinovića i to DPS-a Petra Veselinovića i SDSS-a Dragoslava Veselinovića. U Krupi će se odlučivati između DPS-a Tomislava Glušca i SDSS-a Dušana Ljubičića, u Muškovcima između liste DPS-a nositelja Nikole Buljevića i SDSS-a nositelja Stanka Vukadinovića, te u Žegaru između liste DPS-a s nositeljem Milanom Komazecom i SDSS-a s nositeljem liste Markom Zelićem.
Svrha mjesnih odbora u ovakvom obliku zamišljena je  kao najjednostavniji, gotovo temeljni oblik lokalne samouprave, iz kojeg bi trebale kretati  inicijative i akcije za boljitak svih građana. Sredstva za obavljanje poslova povjerenih mjesnim odborima odnosno za rad vijeća mjesnog odbora osiguravaju se u gradskom proračunu.
Gradsko izborno  povjerenstvo, političke stranke i kandidati za mjesne vijećnike  pozivaju birače da iziđu na izbore, i na taj način izraze svoju  volju. O tome bi, doista, trebao  razmisliti svaki građanin, odvagnuti razloge izlaska na izbore, kako u nedjelju po završetku izbora ne bi nitko prigovarao da nije imao nikakvog  utjecaja na njihov tijek.