Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

ŠKABRNJA ZA VUKOVAR Molitvom, mimohodom i čitanjem imena ubijenih odana počast žrtvama Ovčare

21.11.2020. 13:46


U noći s 20. na 21. studenoga 1991. dogodio se najteži zločin u Domovinskom ratu – pokolj na Ovčari kod Vukovara. U povodu jednog od najvećih pokolja u Europi nakon Drugog svjetskog rata u Škabrnji je jučer predvečer održan molitveni mimohod od masovne grobnice do mjesnog groblja sv. Luke i centralnog križa gdje su pročitana imena svih ubijenih žrtava na Ovčari.
– Pun autobus mještana Škabrnje i Nadina na dan 20. studenog zadnjih deset godina sudjelovao je na mimohodu »Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga« od Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata Vukovar do Ovčare u organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, kazala je organizatorica Danka Dražina, braniteljica koja je u obrani Hrvatske u Domovinskom ratu sudjelovala s 20 godina.


Odgovorno i dostojanstveno
Za sve ubijene u Vukovaru i Škabrnji upaljeni su lampioni na masovnoj grobnici i kod centralnog križa na škabrnjskom groblju. Molitvu je predvodila Mare Škara iz Škabrnje.
– Da odgovorno i na dostojanstven način odamo počast svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima, posebice žrtvama masovne grobnice Ovčara, zbog epidemiološke situacije u Republici Hrvatskoj ove godine 20. studenoga nismo organizirali odlazak u Vukovar. Kako je to 11-godišnja tradicija i naš vječni zavjet mimohod, molitvu i čitanje imena svih mučki ubijenih na Ovčari organizirali smo ovdje u ravnokotarskoj Škabrnji koja je uz Vukovar simbol Domovinskog rata, rekla je Dražina.
Škabrnja i njezini prijatelji iz Zadarske županije još su se jednom, na tužnu obljetnicu, prisjetili svih žrtava Ovčare.
– Zbog situacije s koronom mimohod smo ograničili na 15 osoba, među kojima su i članice zadarske Udruge »Hrvatskoj za dar« predsjednice Nade Morović, navodi Dražina.


Simbol i bolni podsjetnik
Mimohod se organizira u čast i spomen na sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile.
– Mimohodom u koloni ponosa spajaju se dvije najveće masovne grobnice u Hrvatskoj, ona na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru i Ovčari, te masovna grobnica i mjesno groblje u Škabrnji gdje su pokopani ubijeni hrvatski vizezovi i civili iz ovog herojskog ravnokotarskog naselja, rekla je Dražina.
Vukovar i Škabrnja utjelovljuju sva mjesta višegodišnjeg stradanja diljem Lijepe naše. Oni su postali simbolom i bolnim podsjetnikom na sve žrtve koje su pale za slobodu Republike Hrvatske.




Ubojstva iz čiste mržnje
– Na Ovčari je ubijeno 265 osoba, ranjenici, civili te medicinsko osoblje. Tragična je činjenica da je riječ o ranjenicima izvučenim iz vukovarske ratne bolnice koji su ubijeni na Ovčari. U vremenu od 18 do 1 sat poslije ponoći, u grupama po 20 ljudi dovezeni su kamionima s ceradom na stratište gdje su ih mučki likvidirali. Nakon likvidacije, buldožeri su prekrili zemljom masovnu grobnicu, istaknula je Dražina.
Pet godina kasnije iz masovne grobnice ekshumirani su posmrtni ostaci 200 osoba, dok se za ostalima još uvijek traga. Najmlađa žrtva na Ovčari bio je 16-godišnji Igor Kačić, a među ubijenima bili su i francuski ratni dragovoljac Jean-Michel Nicolier te urednik i novinar Hrvatskog radija Vukovar Siniša Glavašević.
– Hrvatska se ovih dana s tugom i ponosom prisjeća najtežih dana u svojoj neovisnosti, žrtve Vukovara i Škabrnje. Radilo se o napadu iz čiste mržnje prema Hrvatima, poručila je Danka Dražina.


NA OVČARI EKSHUMIRANI OSTACI 200 OSOBA
Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirani su posmrtni ostaci 200 osoba, dok se za ostalima još uvijek traga. Najmlađa žrtva na Ovčari bio je 16-godišnji Igor Kačić, a među ubijenima bili su i francuski ratni dragovoljac Jean-Michel Nicolier te novinar Siniša Glavašević