Četvrtak, 28. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

ŠOK I NEVJERICA Nezaposleni ne žele doći raditi u Dom Sv. Frane

27.08.2020. 09:44


Nakon što se u ponedjeljak dogodio najgori mogući scenarij, kojega su se svi još od ožujka ove godine pribojavali, proboj koronavirusa u zadarski Dom za odrasle osobe Sv. Frane, unatoč maksimalnom pridržavanju svih epidemioloških mjera i opreza, tu neizvjesnost i problemi u sljedećih 14 dana za štićenike i djelatnike ove ustanove koja skrbi za psihički bolesne osobe ne prestaju.
Naime, djelatnica Doma čiji se nalaz u ponedjeljak pokazao pozitivnim na koronavirus i koja je na svu sreću, prema riječima epidemiologa, dr. Alana Medića, asimptomatska, nenamjerno se, ne znajući da je pozitivna pojavila prvi dan nakon godišnjeg odmora na radnom mjestu te po standardnoj proceduri održala sastanak s kolegama koji su nakon saznanja rezultata njezinog testa skupa sa 60-ak štićenika Doma završili u samoizolaciji do 7. rujna, odnosno sljedećih 14 dana. Iako su svi koristili uobičajenu osnovnu zaštitnu opremu, a riječ je o sedmero djelatnika, prema preporuci epidemiologa svi su poslani u samoizolaciju, dok su štićenici preraspodijeljeni. Njih 19 prebačeno je u utorak u karantenu organiziranu u zajednici, dok je ostalih 37 ostalo u Domu te su "razrijeđeni" na način da ih je u svakoj sobi po dvoje. Dr. Medić smatra da se na takav način smanjio kontakt, pa ukoliko se u narednih 14 dana pojavi nekakav febrilitet i temperatura, u karanteni i/ili Domu će se moći brzo intervenirati te na takav način spriječiti širenje infekcije među štićenicima.
 


Preraspodjela štićenika Doma


Ravnateljica Doma Vesna Dujić izrazila je svoju zabrinutost cijelom situacijom, iako je u stalnom kontaktu s dr. Medićem, Stožerom civilne zaštite Zadarske županije, ali i nadležnim ministarstvom, s obzirom da je situacija sa sedmero djelatnika u samoizolaciji, uključujući zaraženu djelatnicu, znatno otežala rad i funkcioniranje unutar samog Doma. S obzirom na to zatražila je od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje pomoć u ljudstvu, odnosno njegovateljice i medicinske sestre koje bi u narednih 14 dana zamijenile djelatnike u samoizolaciji. Činjenica da navedenog kadra nema previše nije je toliko iznenadila, s obzirom da je opće poznato da oni masovno napuštaju Hrvatsku u potrazi za boljim životom, koliko ju je šokirala činjenica da je sav raspoloživi kadar s burze odbio raditi.
– Na burzi rada nema adekvatnog kadra. Svi koji su prijavljeni kontaktirani su, no nitko ne želi raditi. Ne znam je li to zbog straha ili kratkoće roka za koji su nam neophodni. Svi bi vjerojatno htjeli nešto konkretnije, tako da nema zainteresiranih. Taj problem trenutačno rješavamo na način preraspodjele radnog vremena. Dakle, postojeći kadar radit će smjene kao što smo radili na početku karantene u ožujku ove godine, kada smo morali raditi u smjenama po 12 sati. Rasporedili smo se, samo se moramo malo više potruditi i malo više uložiti napora, no pokrit ćemo taj deficit ljudstva u narednih 14 dana. Sedmero djelatnika je u samoizolaciji, a isti broj nam je i na dispoziciji, skupa s glavnom sestrom. U rad su uključeni svi, od mene pa na dalje. Radimo, testirani smo, trudimo se maksimalno sve segmente rada pokriti koliko možemo. Izdržali smo prvi nalet kada smo radili u A i B ekipama, pa ćemo i ovo, a uz to molimo se da se nitko za vrijeme ove samoizolacije ne razboli, istaknula je Dujić.
U utorak je uz preraspodjelu štićenika u skladu s naputcima epidemiologa tvrtka Ciklon odradila dezinfekciju kompletnog Doma.
 




Nismo u velikom riziku


– Sve nadležne službe i osobe su promptno reagirale. Zaista nemam riječi, iznimno sam zahvalna dr. Mediću, epidemiološkoj službi, dr. Škrgatiću, dožupanu Šimi Vickoviću, itd. Sve nadležne službe odradile su sve po protokolu, sve što je bilo potrebno za zaštititi korisnike i djelatnike u konačnici. Nadam se, a i mišljenje je struke da nismo u velikom riziku, ali u strahu su velike oči. Svakodnevno pratimo zdravstveno stanje svih. Na prvu alarmantnu promjenu u zdravstvenom stanju odmah se reagira, zove se obiteljski liječnik nadležan za Dom, epidemiološka služba, odnosno dr. Medić i to se odrađuje baš kako treba te se prati stanje. I inače se u Domu, bez obzira na situaciju štićenicima, mjeri tjelesna temperatura tri puta dnevno. To je redovita procedura, sada je samo stvar u tome da mi reagiramo na veće temperature. Djelatnicima se temperatura mjeri od početka trajanja ovakve epidemiološke situacije i to pri dolasku te pri odlasku s posla. Imamo sva moguća sredstva zaštite, od odijela, maski, pa sve do dezinficijensa. Gdje god netko nešto od toga daje, nudi, sve uzimamo jer ne znamo koliko će ovo sve skupa trajati, a od viška glava ne boli. Od samog početka zaista sve poduzimamo i provodimo sve mjere te se iskreno nadam da će sve biti dobro, naglasila je Dujić.
U slučaju najcrnjeg scenarija, da se u sljedećih 14 dana razboli netko od djelatnika i/ili štićenika Doma, ravnateljica očekuje pomoć na nacionalnoj razini.
– Nemojte to niti spominjati. Nadajmo se da će ipak sve biti dobro, no u takvom slučaju bili bismo primorani tražiti od drugih ustanova na području Hrvatske koje su pod nadležnim ministarstvom da nam pomognu s ljudstvom kako bismo cijelu situaciju držali pod kontrolom i pružili svu potrebnu pomoć našim štićenicima, no nadajmo se da za tim ipak neće biti potrebe, zaključila je ravnateljica.