Utorak, 23. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

Tihana Magaš na Sveučilištu Columbia u New Yorku

04.10.2017. 11:20
Tihana Magaš na Sveučilištu Columbia u New Yorku


Tihana Magaš, profesorica povijesti u zadarskoj Gimnaziji Vladimira Nazora sudjelovala je u Ljetnoj školi na Sveučilištu Columbia u New Yorku kao dobitnica Alfred Lernerove stipendije pri centru The Jewish Foundation for the Righteous, gdje je uz profesoricu Gordiju Marijan iz škole na Krku, bila jedina iz Hrvatske.
Kao dobitnica Alfred Lernerove stipendije profesorica Magaš imala je tako priliku ovog ljeta tri tjedna sudjelovati u Ljetnoj školi na poznatom američkom sveučilištu, te osim kao slušateljica i sudionica radionica, i sama održati predavanje i upoznati inozemne sudionike o hrvatskoj školskoj praksi upoznavanja učenika s temama ljudskih prava, prije svega holokaustom.


Seminar Židovske zaklade za pravednike
– Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske je u suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država raspisalo natječaj za profesore društvenih predmeta koji se u svom nastavnom radu bave i temama koje obrađuju ljudska prava, poput holokausta, silovanja kao ratnog zločina i uopće kontroverznim pitanjima, navodi prof. Magaš, kojoj je dobivena stipendija omogućila da, uz također profesoricu povijesti iz Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Gordiju Marijan, krajem lipnja i početkom srpnja ove godine sudjeluje u edukativnom seminaru kojeg je u sklopu Ljetne škole na Sveučilištu Columbia priredila Židovska zaklada za pravednike (Jewish Foundation for the Righteous). Ova židovska zaklada bavi se prvenstveno poučavanjem o povijesti holokausta, kao i očuvanjem sjećanja na pravednike, nežidove koji su tijekom Drugog svjetskog rata spašavali Židove riskirajući svoje živote. Zaklada je 2000. godine, pokrenula nacionalni program edukacije profesora o holokaustu, kojima su se tijekom godina počeli pridruživati i europski kolege.
– Iz Europe su, osim nas dvije, bile još dvije kolegice iz Poljske, dok su ostali sudionici bili iz Sjedinjenih Država, većinom profesori, ali i ravnatelji muzejskih ustanova. Osim što smo kroz seminar i edukaciju imali priliku naučiti kako se u drugim sredinama svijeta, prije svega u SAD-u učenicima približavaju teme koje se dotiču ljudskih prava, pružena nam je mogućnost da predstavimo i primjere dobre prakse iz Hrvatske, kaže prof. Magaš, te ističe kako je u svome predavanju predstavila način rada u hrvatskim školama kad je riječ o temama ljudskih prava, diskriminacije, netolerancije i sl., kroz predavanja, ali i kroz muzejsku nastavu, dotičući se u prvome redu tema iz Domovinskog rata.


Svjedočanstvo preživjelog Romana Kenta
– Na seminaru smo proučavali kompleksnu povijest holokausta, ali i raspravljali o novim metodama rada u nastavnom procesu. Na predavanju sam tako imala priliku slušati izvrsne predavače s brojnih sveučilišta, ali i eksperte iz navedenog područja poput Volkera Berghahna, Doris Bergen, Jeffreya Burdsa, Lawrencea Douglasa, Henryja Feingolsa, Petera Hayesa, Michaela Marrusa, Stevea Fielda, Michaela Steinlaufa, Edwarda Westermana, Alexandre Zapruder i nevjerojatne Stanlee Stahl. Posebna čast bila je slušati svjedočanstvo preživjelog Romana Kenta koji nam je i darovao slikovnicu s posvetom "Lala" u kojoj svjedoči o svemu onome što je preživio za vrijeme Drugog svjetskog rata u Poljskoj uz svoga psa, ističe Tihana Magaš i navodi kako su po dolasku sa seminara morali napisati i nastavni plan kojeg će implementirati u nastavnom procesu, ali i koji će obogatiti edukacijske materijale istoimene organizacije koji će u obliku digitalnih alata biti dostupni edukatorima diljem svijeta.
– Ja sam odabrala radionicu o ljudima koji za teških vremena nisu okretali glavu, već pomagali unatoč velikoj opasnosti od gubitka vlastitog života spašavajući one kojima je prijetila smrt. Uz to, pisali smo i izvješće za Američku ambasadu o vremenu provedenom na Columbiji, kaže još prof. Magaš koja u svom nastavnom radu iza sebe ima, uz mnoge radionice, brojne edukacije među kojima su 2012. godine posjet Yad Vashemu u Izraelu, 2013., 2016., 2017. Kući Anne Frank u Amsterdamu, te 2015. Memorial de la Shoah Drancy/Paris i Centropini seminar u Skopju. 
Jedna od ideja ove zadarske profesorice povijesti jest i otvaranje centra za edukaciju o osjetljivim društvenim temama, koji bi uključivao i dio o Domovinskom ratu, te koji bi bio koncipiran dijelom kao muzejski prostor, a dijelom kao prostor za održavanje radionica i predavanja.




Muzej u Houstonu zainteresiran za zadarsku izložbu
Od Tihane Magaš doznajemo i kako je Muzej u Houstonu zainteresiran u budućnosti ugostiti zadarsku izložbu "Putovanje života" koju su osmislili i realizirali učenici trećih razreda zadarske Gimnazije Vladimira Nazora pod mentorstvom prof. Magaš. Riječ je, podsjetimo, o zanimljivoj izložbi koja se sastoji od edukativnih panela na kojima je prikazano zašto ljudi putuju od prapovijesti pa sve do današnjih suvremenih putovanja autostopom, biciklom, motorom ili pješice.