Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

“Utorkaši” zasukali rukave za novi zog

10.04.2018. 19:07
“Utorkaši” zasukali rukave za novi zog


U sukošanskom zaseoku Makarska u borovoj šumi Tustice udruga "Utorkaši" započela je s izgradnjom novog zoga, boćališta. Zog se radi povrh Jadranske magistrale, oko 300 metara jugoistočno od prvih kuća i gradilišta stambenih objekata.
– Bivši zog se nalazio na početku Tustice, odmah do prvih kuća. Međutim, kako je Općina Sukošan zbog izgradnje novog dječjeg vrtića kod osnovne škole potrebno zemljište mijenjala s ovim u Tustici novi vlasnik započeo je gradnju stambenih objekata i zog se nažalost morao srušiti, kazao je Božo Vezilj iz udruge "Utorkaši".
U tijeku su radovi na podlozi za betonsku ploču zoga dimenzija 27,5 metara dužine i četiri metara širine. Slijedi betoniranje, izgradnja ogradnog zida, postavljanje podloge i sve što ide uz boćalište. A prije prvih boća i bula-bulina, valjanja i rešetanja-izbijanja održat će se i prigodna svečanost otvaranja.
– "Utorkaši" i prijatelji će nakon nekoliko mjeseci lutanja opet u hladovini borovine dobiti svoje mjesto za druženje, rekreaciju i razbibrigu, a to je najvažniji dobitak ovog boćališta, ističe barba Božo.
U radovima sudjeluju konektorova građevinska operativa, a tu su i Melko Keran, Milan Gašparović, Ante Grdović, Ive Marinović, Šime Rogoznica, Frane Torbarina Dika i drugi iz udruge "Utorkaši".
– U Tustici je umjesto mega projekta golf igrališta, koje se planira u Gaju iznad Sukošana, predviđena izgradnja dva manja hotela i velikog autokampa. Za zog će se uvijek naći mjesta, mišljenja je Vezilj.
Udruga "Utorkaši" osnovana je odmah poslije Domovinskog rata kad su se školski prijatelji počeli okupljati i družiti svakog utorka, ponajprije u restoranu ili konobi, a potom uz zog. Udruga danas ima preko 20 aktivnih članova.
– Otkad se zna za selo i seoske običaje, jedna od najpopularnijih tradicija svakako je nedjeljno i blagdansko boćanje poslije mise i ručka. Utorkaši nedjelji i blagdanu pridodaju i utorak. Tradicija boćanja začinjena toliko potrebnim druženjem se prenosi s generacije na generaciju, zaključio je Božo Vezilj.