Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

Zadarski liječnici i ljekarne spremni za e-recepte

04.01.2011. 23:00
Zadarski liječnici i ljekarne spremni za e-recepte


Imamo mnogo kroničnih pacijenata koji uvođenjem e-recepata neće morati dolaziti u ordinaciju po recept već će ga moći zatražiti preko telefona. Liječnik će u sustavu moći vidjeti datum izdavanja recepta te može li ga opet izdati. Naime, neće se moći dogoditi da pacijenti svakih nekoliko dana traže neki lijek, objasnio je Biloglav


Primjena e-recepata u Zadarskoj županiji u  potpunosti će započeti 21. siječnja i Ljekarne Zadar  spremne su na primjenu ovog  potpuno informatiziranog  načina izdavanja recepata za  lijekove. Uvođenjem ovog  sustava papirnati recepti će  otići u povijest, a pacijenti će u  ljekarne odlaziti samo sa svojom iskaznicom zdravstvene  zaštite preko koje će ljekarnici  moći doznati koje sve lijekove  pacijent treba. Uz zdravstvenu iskaznicu pacijenti će od  svog liječnika izlaziti s jednim  papirićem na kojem će ukratko pisati sve što mu je liječnik  tog dana propisao i preporučio. Ispis bi služio kao osiguranje pacijentu u slučaju izvanredne situacije, odnosno  pada sustava, nestanka struje  ili drugih situacija kada ljekarnik ne bi mogao na svom  računalu pročitati e-recept.  Pacijent taj papir neće morati  imati kod sebe prilikom podizanja lijeka u ljekarni, niti će  ga morati pokazati ljekarniku,  ali će mu u slučaju spomenutih izvanrednih okolnosti  omogućiti da ipak podigne lijek koji mu je liječnik propisao.
Prošli edukaciju
 – Od jeseni smo započeli s  pripremama za primjenu  e-recepata, a s njima i radimo  već neko vrijeme tako da mislim da ne bismo trebali imati  problema kada e-recepti krenu u potpunu primjenu.  Eventualni problemi koji bi  mogli nastati, mogli bi se pojaviti od strane centrale, odnosno HZZO-a i to ukoliko  bude problema s padom sustava, rekao je Božo Čolak,  ravnatelj Ljekarni Zadar, ustanove koja u svom sastavu  ima sedam ljekarni na zadarskom području.
Čolak je istaknuo kako su  svi zaposlenici Ljekarne Zadar prošli edukaciju te su tehnički pripremljeni i uhodani  tako da ne bi trebalo biti  problema kada primjena  e-recepata započne.
 – Kada primjena e-recepata  počne pacijent bi nakon posjeta svom liječniku obiteljske medicine došao do ljekarne samo s iskaznicom  zdravstvene zaštite. Ljekarnik s iskaznice učitava ime,  nakon čega će u računalu  moći vidjeti povijest bolesti  pacijenta te recepte koje mu  je liječnik obiteljske medicine  propisao. Bitno je istaknuti  da pacijent može svoje lijekove uzeti u bilo kojoj ljekarni u Hrvatskoj, rekao je  Čolak i dodao da će u sustavu  biti evidentirano pacijentovo  preuzimanje lijeka, tako da se  lijekovi neće moći uzimati  dvaput. On smatra da je  primjena e-recepata dobra  jer se na ovaj način smanjuje  papirologija, a povećava se  štednja, kao što se povećava i  kontrola izdavanja lijekova.
Kao jedno od pitanja primjene e-recepata bilo je i što će  se dogoditi ukoliko pacijent  ne može osobno predignuti  lijekove zbog bolesti, Čolak je  odgovorio da u tom slučaju u  ljekarnu može doći član rodbine pacijenta s njegovom  zdravstvenom iskaznicom te  uzeti lijekove za njega.
Sigurnost podataka
Primjena e-recepata mnoge  je zabrinula zbog sigurnosti  zaštite osobnih podataka.  Naime, postoji bojazan da  netko “provali” u sustav i na taj  način vidi povjerljive podatke  o bolesti pacijenata. Ipak, iz  HZZO-a uvjeravaju da je sustav u potpunosti siguran i da je  malo moguće da će netko  moći “upasti” u sustav.
Uz ljekarnike, za primjenu  e-recepata, spremni su i liječnici obiteljske medicine.  Damir Biloglav, predsjednik  Udruge privatnih liječnika u  ugovornom odnosu rekao je  da se liječnici obiteljske medicine na sustav e-recepata  pripremaju od rujna. Svaki  put kada bi liječnik ispisao  recept pustio bi ga i u sustav  tako da se sustav “uigra”.
 – Što se tiče spremnosti liječnika oni su odavno spremni.  Problem je jedino u stabilnosti  sustava. Naime, zna se dogoditi  da sustav padne što je trenutačno jedini problem. Ako sustav funkcionira mi nećemo imati problema, rekao je Biloglav.  Objasnio je da će uvođenje  e-recepata olakšati posao liječnicima, a i pacijentima će  olakšati jer neće morati često  dolaziti u liječničke ordinacije i  gubiti vrijeme čekajući. Naime,  izdavanjem e-recepata mogle bi  se smanjiti gužve u čekaonicama ambulanti obiteljske medicine jer kronični bolesnici  neće morati svaki mjesec dolaziti po nove recepte.
 – Imamo mnogo kroničnih  pacijenata koji uvođenjem  e-recepata neće morati dolaziti u ordinaciju po recept  već će ga moći zatražiti preko  telefona. Liječnik će u sustavu  moći vidjeti datum izdavanja  recepta te može li ga opet  izdati. Naime, neće se moći  dogoditi da pacijenti svakih  nekoliko dana traže neki lijek  ili neke slične manipulacije jer  će svako izdavanje recepta i  lijeka biti zabilježeno u sustavu, objasnio je Biloglav.
Istaknuo je da je prednost  e-recepata i ta da će pacijenti  svoje lijekove moći podignuti  u bilo kojoj ljekarni u Hrvatskoj.
 – Još jednom ističem da su  liječnici spremni za uvođenje  e-recepata, a jedino što bi mogao biti problem jest sporost  sustava. Naime, sada nam se  zna dogoditi da recepti znaju  sporo prolaziti i da moramo  čekati da recepti prođu, a ako  će se to događati i kada ovaj  sustav krene, imat ćemo problema jer će se opet stvarati  gužve, zaključio je Biloglav.