Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

Zapošljavanje žena koje su žrtve obiteljskog nasilja i korisnice socijalne pomoći

25.11.2011. 23:00
Zapošljavanje žena koje su žrtve obiteljskog nasilja i korisnice socijalne pomoći


Kampanja i rezultati projekta “Utiranje puta od siromaštva i nasilja ka financijskoj i emocionalnoj stabilnosti” predstavljeni su u petak u Vjećnici  Općine Gračac. Projekt je predstavila Vesna Bogunović, asistent na projektu, koja je predstavnicima Šumarije Gračac, Udruge Prospero, predstavnika lokalnog HZZ-a i korisnica projekta istaknula kako je kampanja organizirana u povodu međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama te je predstavila dosadašnje rezultate.
– U svih šest gradova na ovom projektu bila je uključena 71 žena, od čega je 43 posto bilo zaposleno. Znači, 31 žena dobila je priliku raditi tijekom provedbe projekta javnih radova, dok je stalno zaposlenje bilo teže. Mali broj korisnica je prije ovoga projekta bio upoznat s i mjerama koje Zavod za zapošljavanje daje pri zaposlenju, a niti poslodavci nisu upoznati s olakšicama koje mogu ostvariti zapošljavajući žene žrtve obiteljskog nasilja. Projekt će trajati još šest mjeseci, kazala je Bogunović, dodajući kako je na projektu sudjelovalo osam žena iz Gračaca, koje su putem projekta javnih radova bile zaposlene.
Projekt je započeo u prosincu 2010. godine, a provodi ga udruga BaBe! u suradnji s partnerskim organizacijama civilnoga društva Delfin iz Pakraca i ZvoniMir iz Knina te Općinom Gračac i uz podršku Grada Vukovara. Cilj projekta bio je uključivanje dugotrajno nezaposlenih žena žrtava obiteljskog nasilja koje su ujedno i korisnice socijalne pomoći u tržište rada osnaživanjem lokalnih kapaciteta u Gračacu, Kninu, Pakracu, Šibeniku, Vukovaru i Zagrebu. Stvaranjem i učvršćivanjem partnerstava te dugoročno održive koordinacije pružatelja socijalnih usluga, jedinica lokalne samouprave, poslovnog i civilnog sektora, željelo se povećati zapošljivost žena žrtava nasilja. Temeljem rezultata projekta izrađene su smjernice za kampanju koja promiče uključivanje žena žrtava obiteljskog nasilja u društvo kroz njihovo uključivanje na tržište rada. Projekt je većim dijelom financiran u okviru programa IPA IV. – Uspostavljanje podrške u društvenoj integraciji i zapošljavanju marginaliziranih skupina Europske unije. Sredstva nužna za cjelovitu realizaciju dobivena su od Kraljevine Nizozemske i Open Society Institute, što je ujedno omogućilo produljenje provođenja aktivnosti s 12 na 18 mjeseci.