Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

ZAVRŠETAK NASTAVE Roditelji skloniji zadržati školsku djecu kod kuće

26.04.2020. 10:25


Otkako su prije nekoliko dana ministrica obrazovanja Blaženka Divjak i premijer Vlade Andrej Plenković najavili vraćanje najmlađih učenika u školske klupe, kod brojnih roditelja, ali i osoba u prosvjetnom sustavu ne prestaje zbunjenost i čuđenje.
Ministrica je rekla kako će najmlađi učenici, dakle oni od prvog do četvrtog razreda, moći od 11. svibnja krenuti u škole. Međutim, potom je rekla kako neće svi morati ići u škole te da će neki učenici moći ostati doma i nastaviti s nastavom od doma. O tome tko će odlučivati koji će učenici morati ići u školu, a tko će moći ostati doma, nije jasno rečeno. Odnosno, sve se čini kao da je odgovornost prebačena na roditelje. Dakle, roditelji, koji nisu epidemiološki stručnjaci, trebali bi preuzeti odgovornost te svoje dijete od sedam, osam ili devet godina poslati u školu gdje bi se ono trebalo držati socijalne distance?!
Kako objasniti djetetu koje dva mjeseca nije vidjelo svoje prijatelje da ih ne smije zagrliti? Da ne smije s njima igrati lovice? Da se ne smiju došaptavati u školskom dvorištu?


Održavanje socijalne distance
U osnovnim školama u nižim razredima ima od 200-njak do 400 učenika. Kako organizirati nastavu da se ova djeca ne dodiruju, ne miješaju, ne igraju? Hoće li im se zabraniti izlazak na zrak tijekom velikog odmora? Gdje će prati ruke kad se zna da velik broj škola nema toplu vodu ni sapun u sanitarnim prostorima?!
Mnogo je nepoznanica na koje još uvijek nitko nije dao odgovor. Ministrica Divjak je odgovornost o odluci prebacila na Zavod za javno zdravstvo rekavši kako će epidemiolozi odlučiti o otvaranju škola. Međutim, prvi čovjek Zavoda, Krunoslav Capak rekao je kako je ovo isključivo odluka resornog ministarstva. Također, ministrica je rekla kako će roditelji imati zadnju riječ oko odluke hoće li dijete pustiti u školu ili neće.
O ovoj situaciji se vodi velika rasprava na društvenim mrežama gdje se sve više može isčitati velika revoltiranost i ljutnja roditelja od kojih je sve veći broj skloniji tome da djecu ne šalju u školu, već da nastavu dovrše od doma.
– Ne znam hoću li slati dijete u školu. Naime, nisu kronični bolesnici, ali on je kao mali imao sklonost laringitisu, drugo dijete je sklono bronhitisu. Osim toga, u kontaktu smo s bakama koje su kronični bolesnici i samim time su ugrožene. Dakle, ispada ukoliko izložim dijete drugoj djeci, opasnosti izlažem njega, druge ukućane, a kontakt s bakama mogu automatski mogu zaboraviti, kako ih ne bi ugrozili. S obzirom da ovo ne želimo, mislim da je naš izbor sve jasniji, a to je ostanak doma. Osim toga, ovo prebacivanje odgovornosti na roditelje me toliko razljutilo da ne mogu vjerovati da su to rekli. Ako odgovorni ljudi ne žele preuzeti odgovornost na sebe, već o odlasku djeteta u školu moramo odlučivati suprug i ja, onda moje dijete ostaje doma!, rekla nam naša sugovornica koja je htjela ostati anonimna.
S njom se slaže sve više roditelja koji smatraju kako bi nastavu trebalo dovršiti online i odmah zaključiti ocjene te ovu godinu pustiti takvu kakvu je.
Također, ono što je nejasno je i sama organizacija nastave. Naime, ukoliko jedan dio roditelja odluči ostaviti djecu doma, kako će nastavnici održavati nastavu? Hoće li kroz jutro raditi u školi, a poslijepodne preko interneta? Može li sustav uopće tako funkcionirati?!


Još nisu definirani uvjeti
O ovoj situaciji razgovarali smo i s ravnateljima zadarskih osnovnih škola Davorom Barićem te Stankom Perom Martinec.
– Još uvijek nisu definirati koji su potpuni uvjeti za otvaranje škola. Još čekamo upute epidemiologa, a koje bi trebale doći idući tjedan. Mi i sljedećeg tjedna imamo sastanak s ministricom na kojem bi nam ona trebala prenijeti detaljnije upute koje bi škola morala ispuniti kako bi se otvorila učenicima, rekao nam je Davor Barić, ravnatelj OŠ Zadarski otoci, u kojoj je nastava organizirana na način da su svi niži razredi u jednoj smjeni te u tim razredima ima gotovo 400 učenika.
Pojasnio je kako je ministrica rekla da će djeca, čiji roditelji odluče tako, moći ostati doma i pratiti online nastavu. Međutim, nije mogao reći kako će takva nastava izgledati te da čekaju odluke nadležnih službi.
Na pitanje imaju li škole financijskih sredstava za prilagodbu školskog prostora epidemiji, rekao je kako je ministarstvo i osnivači trebaju odlučiti o pokrivanju troškova.
Joso Nekić, pročelnik za obrazovanje u Gradu Zadru rekao nam je kako u čekaju konačnu odluku i jasne upute ministarstva prema kojima će onda oni prilagoditi početak nastave u školama.
Dakle, pred nam je još dva tjedna u kojima bi ministarstvo obrazovanja u suradnji s epidemiološkim službama trebalo donijeti konačnu odluku o tome hoće li se škole otvoriti. Još trebamo saznati tko je odgovoran za tu odluku te tko je odgovoran za vraćanje učenika u škole. Naime, ukoliko ta odluka ostane na roditeljima, čini se da bi škole mogle ostati prazne do jeseni.
 




Pera Martinac: Još nemamo informacije o stavovima roditelja


Ravnateljica OŠ Petra Preradovića, Stanka Pera Martinac, rekla je kako tek moraju dobiti informacije o tome koje uvjete škole trebaju imati da bi mogle početi s radom.
– Ja se pouzdam u struku i Zavod za javno zdravstvo te je na njima da donesu odluke hoće li biti u redu da se škole otvore ili ne, rekla nam je Pera Martinac. Dodala je kako još uvijek nema nikakve informacije od roditelja što oni misle o povratku djece u škole. Istaknula je kako još uvijek čekaju kako će se situacija razvijati te će na temelju toga donositi daljnje odluke.