Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Danas i sutra

Obilježavanje 620 godina glagoljskog Berlinskog misala

Autor: Zadarski list

11.11.2022. 12:25
Obilježavanje 620 godina glagoljskog Berlinskog misala


Danas i sutra u Obrovcu se održava bogat program povodom obilježavanja 620 godina glagoljskog Berlinskog misala. Organizatori planiranih aktivnosti su Zavod za povijesne znanosti HAZU u Zadru, Udruga glagoljaša Zadar, Župa sv. Josipa Obrovac, Grad Obrovac, Pučko otvoreno učilište Obrovac, Osnovna škola Obrovac i Dječji vrtić Obrovac.


– Ove godine se obilježava 620 godina Berlinskog misala koji je nastao u Obrovcu, odnosno u Samostanu benediktinaca sv. Jurja Koprivskoga gdje se danas nalazi groblje. Prvi put smo u Obrovcu i po prvi put se u gradu organizira ovakva manifestacija. Odaziv je jako velik, očekujemo djecu, roditelje i ostalo stanovništvo ovog grada, izjavila je Danijela Deković, predsjednica Udruge glagoljaša Zadar.


Tako se u danas u Dječjem vrtiću Obrovac održavaju kreativne radionice za djecu pod nazivom »Šareni baloni«, a sutra će se u Osnovnoj školi Obrovac odvijati radionica oslikavanja platnenih vrećica za učenike od 1. do 4. razreda, te početni tečaj pisanja uglatom glagoljicom za učenike od 5. do 8. razreda. Radionicama u školi se mogu pridružiti i odrasli.




Nadalje, sutra će se od 15 do 17 sati u Pučkom otvorenom učilištu Obrovac održati okrugli stol s čak šest tema: glagoljica na obrovačkom području, jezične značajke tekstova s obrovačkog područja pisanih hrvatskom ćirilicom, srednjovjekovna topografija obrovačkog područja s posebnim osvrtom na Benediktinski samostan sv. Jurja Koprivskoga, obrovačke matične knjige iz 18. i 19. st., glagoljaško pjevanje na obrovačkom području i isusovačke misije i pastoralne poteškoće u Župi Obrovac u 19.st.


Organizirana je i izložba pod nazivom »Tropismenost obrovačkog područja (glagoljica, hrvatska latinica i ćirilica)« – dokumenti koji odražavaju svakodnevni život stanovnika obrovačkog područja u prošlosti (od 15. do kraja 19.st.). Uz to, održat će se i scensko uprizorenje u četiri slike od dvora Mirine do župne crkve sv. Josipa.


– Ono što sve najviše zanima su matične knjige Obrovca koje su, nažalost, manjim dijelom sačuvane, uglavnom su nestale, ali na temelju svih ostalih dokumenata može se rekonstruirati stanovništvo Obrovca, zaključila je Deković.


Sve ove aktivnosti organizirane su u čast Berlinskog misala koji je nazvan po mjestu pohrane i ide u red naših najbolje sačuvanih glagoljskih kodeksa. Jedan je od triju kodeksa koji se pripisuju iluminatoru i kaligrafu Bartolu Krbavcu. Ima 218 pergamenskih listova, a na svakom je listu 31 redak pisan u dva stupca. Sadrži temporal s dodanim dijelom s osam votivnih misa, red svete mise, votivne mise, kalendar, sanktoral, komunal i ritualne tekstove. Na listu 119 zabilježeni su kratka povijest i vrijeme nastanka ovoga kodeksa.