Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Đir po pijaci

Rast cijena zaustavljen, ali povećanje potražnje tek se očekuje

Autor: Đurđa Baljak

29.03.2023. 12:14
Rast cijena zaustavljen, ali povećanje potražnje tek se očekuje

Foto: Đurđa BALJAK/Boris Marin, prodavač na tržnici



Prošlo je oko dva i pol mjeseca od službenog uvođenja eura kao službene valute. Posljednji put smo posjetili tržnicu kada je u tijeku bio dvojni opticaj, odnosno kada se paralelno koristila kuna i euro. Ovaj put smo odlučili ponovno posjetiti tržnicu pored robnog centra City Galleria te upitati prodavače kako ide prodaja, što imaju u ponudi i jesu li možda mijenjali cijene.


– Cijena je ista kao i kada je bila kuna u opticaju. Prije su domaća jaja koštala tri kune, a sada stoje četrdeset centi. Tako da se zapravo ništa značajno nije promijenilo, samo što se sada sve plaća u eurima, započeo je Boris Marin, koji u ponudi ima kravlji sir, domaća jaja, ali i povrće.


Prodaja najbolja subotom


– Iako je cijena više-manje ostala ista, primijetili smo pad potražnje. To najbolje znaju starije žene koje prodaju na tržnici preko trideset godina. Naime, općenito su prva tri mjeseca u godini najgora po pitanju prodaje zato što ponuda nije baš nešto bogata. Uglavnom se sve svodi na salate, krumpir i slično. Međutim, s početkom svibnja kreću tikvice, grah, mahunarke i ostalo, pa je tada potražnja zasigurno veća. Mislim da je prvenstveno do toga. Trenutačno nam prodaja ide najbolje subotom kada tržnica bude krcata, objasnio je Marin, a na njegove riječi se nadovezao i Slavko Nimac koji je ukazao na slabiju kupovnu moć građana, pogotovo umirovljenika ili običnih radnika.




– Primjetan je pad poljoprivredne proizvodnje. Sada je došlo vrijeme kada zbog promjene u eure svi iznosi cijena izgledaju umanjeni, dok su cijene porasle. Shodno tome pala je i kupovna moć ljudi. Uz to neki trgovci su povećali cijene, a za starije ljude, koji imaju male mirovine ili radnike koji rade u proizvodnji i slično, to je zaista skupo. Slična situacija je i kod mene jer imam malu mirovinu, pa sam primoran raditi, objasnio je Slavko Nimac.


Dok su se Boris Marin i Slavko Nimac složili kako je potražnja pala, što zbog većih cijena, što zbog ponude, s druge strane, njihov kolega, također prodavač na tržnici, Zdenko Miličević iz Županje navodi kako sve to zapravo oscilira ovisno o vremenskim prilikama.


Lijepo vrijeme privlači kupce


– Dolazim iz Županje te prodajem domaće slavonske suhomesnate proizvode. U ponudi imam slaninu, kulenovu seku, kobasice, čvarke i tako dalje. Prodaja nekad ide bolje, a nekad gore, zapravo sve ovisi o danu. Tome u prilog najčešće idu vremenske prilike ili neprilike. Naime, nije ista stvar kad pada kiša, puše bura ili kad je sunčano, zaključio je Miličević iz Županje.


S druge strane, Drita Dunatov iz OPG-a »Božji vrtlić« tvrdi suprotno te konstantno bilježi porast zainteresiranih i vjernih kupaca.


– Kod mene je prodaja uvijek ista, i prije eura, i nakon eura. Uglavnom imam svoje stalne kupce koji me redovito posjećuju. Dakle, nema razlike, mislim da čak i da bolje poslujemo nego prijašnjih godina. Opravdala sam očekivanja kupaca jer uvijek stojim iza onoga što nudim na štandu. Imam vlastitu proizvodnju i kod mene nema švercanja. Tako da mi se s godinama samo povećava broj kupaca po preporuci. Uz to mi dolazi jako puno mladih mama koje me traže savjet oko toga što će svom djetetu staviti na tanjur, zaključila je vesela Drita.