Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

Interes za upis

Samo 20 posto učenika u ugostiteljskim zanimanjima ostane raditi u struci

Autor: Vanja Mirčeta

13.02.2023. 10:01
Samo 20 posto učenika u ugostiteljskim zanimanjima ostane raditi u struci

Foto: Arhiva ZL



Potraga za radnicima u ugostiteljskom sektoru već je krenula s obzirom da se turistička sezona polako, ali sigurno s ljetnih mjeseci proteže na sve veći dio godine. Potragu za radnicima oglašavaju velike hotelske kuće, ali i manji turistički i ugostiteljski objekti. Opće poznata činjenica jest da na području Republike Hrvatske nedostaje 35 tisuća radnika u turizmu te je sve veća potražnja za stranom radnom snagom u prilog čemu govori i sve veći broj izdanih radnih dozvola radnicima iz trećih zemalja. Za našu turističku sezonu nije optimistično niti to što jedna Njemačka ima deficit od oko 50 tisuća, a Austrija 40 tisuća radnika u turizmu.


Kakvo je stanje s upisivanjem osnovnoškolaca u toliko tražena deficitarna zanimanja kuhara, slastičara i konobara pitali smo ravnateljicu Hotelijersko – turističke i ugostiteljske škole Zadar, Dianu Radić Škara čija škola na godišnjoj razini ukupno upiše od 119 do 129 osnovnoškolaca u zanimanja hotelijersko-turističkog i ugostiteljskog sektora. No, prema svemu sudeći to nije dovoljno, a kapaciteta za proširenje, odnosno povećanje upisnih kvota, čini se da, barem za sada, nema.


Županija sufinancira školovanje


– Potražnja za našim trogodišnjim strukovnim zanimanjima poput zvanja kuhar, slastičar i konobar ne jenjava te svake godine upisnu kvotu popunimo odmah u ljetnom upisnom roku. Svake godine, a vjerujem da će tako biti i ove, u ova tri zanimanja upišemo novih 80 do 85 osnovnoškolaca. Trenutačno imamo kapacitete od dva razreda kuhara te po jedan slastičara i konobara, a nadam se da ćemo u doglednoj budućnosti moći upisati barem još jedan razred kuhara. Osim toga, imamo po jedan razred za pomoćne kuhare i slastičare. Naše učenike sufinancira naš osnivač, Zadarska županija i to na način da oni ostvaruju pravo na besplatne udžbenike te popuste na učeničke pokaze i sl., dok država potpomaže učenike slabijeg imovinskog stanja. Nikada nismo imali problema s upisom djece, čak ni onda kada ova zanimanja koja se nude unutar naše škole nisu bila deficitarna. Naime, zainteresiranost roditelja i djece za ta zanimanja nije bila zbog toga što su deficitarna, već stoga jer jer su djeca to željela. Naravno, usprkos zainteresiranosti tog kadra uvijek fali. Kada bi se zaposlili svi koji upišu i završe hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole, a na razini RH ih ima jako puno, to ne bi bio problem. No, nikada prije, pa tako ni sada, svi oni koji završe ovu školu ne znači da će raditi u struci. Nije to tako kod nas, tako je svugdje, to je život. Ni učenici koji nakon gimnazije upišu fakultete, ne završe ih svi te se većina ipak bavi nekim drugim poslovima od onih za koje su se školovali, kazala je Radić Škara.


Dodjela stipendija




Ministarstvo turizma i sporta svaku školsku i akademsku godinu temeljem Programa poticanja obrazovanja kadrova u ugostiteljstvu i turizmu sufinancira stipendije učenika i studenata koji se obrazuju za ugostiteljsko-turistička zanimanja i zanimanja vezana uz razvoj posebnih oblika turizma. Riječ je o programu stipendiranja koje Ministarstvo turizma provodi u suradnji s društvima, odnosno hotelima, kampovima, turističkim agencijama te županijskim obrtničkim komorama na način da svaki dionik sudjeluje u sufinanciranju stipendije s najmanje 30 posto ukupnog iznosa stipendije. Odmah po završetku redovnog školovanja, odnosno studiranja, partner ima obvezu sklopiti sa stipendistom ugovor o radu na određeno vrijeme ili ugovor o radu pripravnika. Kroz Program poticanja obrazovanja kadrova u ugostiteljstvu i turizmu kroz koji se dodjeljuju stipendije protekle godine povećali su se iznosi s dotadašnjih 359 eura (1.200 kuna) na 265 eura (2.000 kuna), a osim povećanja maksimalnog iznosa stipendije, prošireni su i partneri na Programu te uključene i fizičke osobe – obrti te hosteli.


– Na taj način željelo se dodatno potaknuti interes učenika i studenata, ali i poslodavaca u turizmu. Vjerujemo kako će se interes poslodavaca u predstojećem razdoblju nastaviti povećavati s obzirom na njihove potrebe za radnom snagom. Ministarstvo smatra ovaj program izvrsnim alatom za osiguravanje i obrazovanje kvalitetnih kadrova u hrvatskom turizmu, jer se njime potiče učenike na rad u turističkim zanimanjima i omogućava im se zapošljavanje nakon redovnog školovanja, dok poslodavci imaju priliku kroz praksu oblikovati i privući mlade i stručne ljude. No, kod nas postoji problem, svi se zainteresiraju za to, no rijetki se odluče iskoristiti stipendiju. Malo smo po tom pitanju inertni, svi skupa. Iz nekog razloga, roditelji se teško odlučuju za stipendije. Ne znam zašto, istaknula je Radić Škara dodajući kako od svake generacije tek 20 posto učenika ostane stvarno u zanimanju za koje su se školovali.