Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

Aglomeracija spoticanja

Stanari Ulice Ivana Rendića najavili blokiranje ceste kad krene njeno asfaltiranje

Autor: Marina Šaponja

21.02.2023. 09:32
Stanari Ulice Ivana Rendića najavili blokiranje ceste kad krene njeno asfaltiranje

Foto: Arif Sitnica



Stanari Ulice Ivana Rendića u zadarskom kvartu Crvene kuće na izmaku su snaga, ali i strpljenja zbog radova na projektu aglomeracije odnosno odvodnje i vodovoda koji traje već mjesecima.


– Ulica ovako razrovana stoji od osmog miseca. Izvođač je Ludwig Pffiefer, podizvođač radova tvrtka Filius. Svi stanari u našoj ulici podnijeli su izjave Odvodnji da se ne slažemo na koji način se radovi izvode. Na nekim dijelovima ulice se prilazi kućama ruše i čiste se sve do zidova, na drugim dijelovima ulice se tako ne radi. Malo je očišćeno, malo nije, govori nam Vesna Mataković.


– Razgovarali smo s inženjerom Pešom iz Odvodnje koji je kazao kako se iz europskih fondova, iz kojeg novca se financira i ovaj projekt, može odobriti samo financiranje radova kojima će se zadržati postojeće stanje. Samo su iskopali kanal, stavili cijevi i vratili sve u prvotno stanje. E sad, pogledajte ovo, pokazuje nam Ivan Atelj nekoliko prilaza kućama koji su očišćeni, kao i prilaze koji nisu očišćeni.


Zajednička izjava stanara




– Ne žele dirati prilaze kućama pod izlikom da ne žele pokrivati štetu, ukoliko do nje dođe, ako se oštete zidovi obiteljskih kuća. Mnogi od nas su prilaze kućama rušili i rekli radnicima da se ulica napravi kako treba. Tendencija je, kada se rekonstruira neka ulica, da se postavi staza za bicikliste ili nogostup za invalide i za majke s kolicima. Međutim, ništa od toga nije napravljeno. Da se sa svake strane ulice uzme po 1,20 metra širine, napravila bi se normalna ulica, a svi stanovnici ulice su suglasni da se tako napravi, govori Atelj.


Stanovnici ove ulice navode kako su svi potpisali da se odriču obeštećenja ukoliko se pri izvođenju ovih radova sruši zid, a što bi omogućilo da im onda voda ulazi u dvorište.


– Zajedničku izjavu svih ovdašnjih stanara jučer ujutro je predstavnik ulice odnio u Odvodnju. Problem postoji i sa stupovima za struju koji nisu dobro učvršćeni, tako da se može dogoditi da se malo jače zaljuljaju i padnu, a u neposrednoj blizini igraju se djeca. O načinu kako se u našoj ulici izvodi izgradnja kanalizacije najbolje govori podatak da su izvođači radova pet puta otkopavali kanal za cijevi i potom ga zakopavali. Tako to traje već pet mjeseci. Tri mjeseca smo čekali da se riješi izgradnja vodovoda, a nekima vodu još nisu spojili. Nema ni rešetki za kišu, ništa, pa kad bude jako padalo opet će donja ulica poplaviti, navodi Mataković te dodaje kako su stanari najavili da će, kada krene asfaltiranje ulice, što bi se trebalo dogoditi za nekoliko dana, blokirati ulicu automobilima jer ništa nije napravljeno kako treba. Ovo je strašno, pogledajte hidrant koji su stavili skoro na sredinu ceste, uglas govore Atelj i Mataković.


Tvrde kako investitor, izvođač radova i predstavnici Odvodnje nisu ovdje dolazili bili u nadzoru…, zbog čega su stanari dodatno ogorčeni.



Zvali građevinsku inspekciju


– Ja sam zvala građevinski inspektorat pet, šest puta, na kraju su rekli da pošaljem mail, Već dva, tri mjeseca nam je na računu za računu za vodu dodana i stavka za odvodnju, te takve račune plaćamo. Da su nam barem ranije rekli da pri izvođenju radova neće dirati prilaze kućama. One stanare koji su ih sami srušili izvođači radova su ‘napali’ jer su zbog toga morali dovesti dodatni kamion šljunka da to poravnaju, dodaje gospođa Kristina.


Objašnjenje smo zatražili od Grge Peronje, direktora Odvodnje, koji je kazao kako potpisi stanara ne znače ništa.


– Ako na određenom terenu nisu bili riješeni imovinsko pravni odnosi u trenutku ishodovanja građevinske dozvole, ne može se na njima ništa naknadno raditi. Sve se radi po projektu koji je radilo 10, 15 tvrtki, a on je i odobren od strane Europske unije, rekao je Peronja.


Na pitanje zbog čega nisu postavljene rešetke za oborinske vode, kaže kako su po nekim projektima one postavljene na vrhu i na dnu ulice te kako su se negdje postavljale poprečne rešetke, ali konkretno kakve su postavljene u Ulici Ivana Rendića, ne zna.


Što se tiče prijava inspekcijama, Peronja s tim nije upoznat, a na naše pitanje što će napraviti ukoliko se stanari uistinu odluče blokirati ulicu i spriječiti asfaltiranje navodi:


– Svatko može prijetiti!