Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

OD POPEVKE DO PJESME

Studenti i profesori stihovima ukrasili božićnu jelku

Autor: Matea Guzalić

14.12.2022. 08:48
Studenti i profesori stihovima ukrasili božićnu jelku

Foto: Mate Komina



Studenti i profesori Odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru održali su veliko slavlje pjesništva s hrvatskom pjesnikinjom i kantautoricom Lidijom Bajuk.


Nakon zajedničkog ukrašavanja jelke božićnim stihovima hrvatske književnosti na hodniku svog Odjela, program su premjestili u Studentski klub Božo Lerotić gdje je pjesnikinja Bajuk održala predavanje »Od međimurske popevke do autorske pjesme«.


U završnom dijelu ovog interaktivnog programa, Bajuk je predstavila svoju znanstvenu knjigu pod nazivom »Međimurska popevka«, ali i svoj novi album »Pjesnolika vol. 1«.




– Zahvaljujući pozivu pročelnice Odjela za kroatistiku zadarskog Sveučilišta Sanje Knežević, imala sam priliku gostovati na ovom Odjelu te se družiti sa studentima i profesorima. Povod je, naravno, obilježavanje blagdana sv. Lucije, svetice darivateljice koja nas podsjeća da advent nije samo »jelo i pilo« nego puno više od toga. Na to su nas podsjetili i studenti koji su čitali stihove hrvatskih pjesnika vezanih uz ovo osobito razdoblje, izjavila je Bajuk.


– U drugom dijelu programa obilježavanja Sv. Lucije, održala sam jedno popularno-znanstveno predavanje naslovljeno »Od međimurske popevke do autorske pjesme«. Inače živim u Zagrebu, ali sam rođena Međimurka i sudjelovala sam u uvrštavanju međimurske popevke najprije u nacionalnu, a onda i na UNESCO-ovu listu 2018. godine. Na temelju teorije o kognitivno-lingvističkim konceptima američkog znanstvenika Erica Havelocka, pokazala sam kako njegova teorija zapravo funkcionira i na usmenoj književnosti.


Odnosno, kako možemo iščitati koje su narodne pjesme starije od nekih drugih narodnih pjesama. Naravno, ne možemo odrediti ni godinu ni stoljeće nastanka, ali po toj teoriji imamo neke smjernice po kojima možemo zaključiti koji su stihovi stariji, objasnila je Bajuk dodajući da je spomenutu teoriju pokazala na primjerima međimurske popevke, ali i na primjerima pjesama iz cijele Hrvatske i šire.


Nakon prezentiranja svoje znanstvene knjige »Međimurska popevka« koja je nastala kao rezultat njezinog doktorskog rada, Bajuk je svima okupljenima predstavila album »Pjesnolika vol. 1« koji će dobiti svoj nastavak, odnosno drugi dio. Na ovom albumu se uz jednu autorsku pjesmu nalazi i dvanaest pjesama pjesnikinja i pjesnika koje je uglazbila. Lidija Bajuk tako pjeva o poljima, gradovima, kletima, rijekama i otocima.


– Radi se o stihovima hrvatskih pjesnika koje sam uglazbila još od srednjoškolskih dana, a zadnja pjesma je uglazbljena početkom ove godine. Zadar je prvi grad u kojem promoviram ovaj album. Želim naglasiti da je ovo također autorsko pismo, nije tradicijska poezija, ali se i ovdje može iščitati u pjesništvu Tadijanovića, Vesne Parun, Ivana Gorana Kovačića i tako dalje.


Uglazbila sam trinaest pjesnika koji se također mogu primijeniti na Havelockovu teoriju, tako da sam na taj način uspjela spojiti početni dio predavanja sa završnim, zaključila je Bajuk.