Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

Dan sjećanja

U Karinu obilježena 30. godišnjica rušenja franjevačkog samostana i samostanske crkve

Autor: Portal ZL

14.02.2023. 09:33
U Karinu obilježena 30. godišnjica rušenja franjevačkog samostana i samostanske crkve

Foto: Marko Ledenko



U ponedjeljak je obilježena 30. godišnjica Dana sjećanja na razaranje Franjevačkog samostana i samostanske crkve Bezgrešnog Začeća BDM u Donjem Karinu. Svečanu euharistiju  za Domovinu u samostanskoj crkvi , predvodio  je  zadarski nadbiskup mons . Milan Zgrablić. U koncelebraciji  su   sudjelovali  gvardijan fra Petar Klarić, don. Ivan Topalović, vojni i policijski kapelan u Zadarskoj nadbiskupiji i još 12 svećenika iz Zadarske nadbiskupije i Šibenske biskupije  


Liturgijske dijelove pjevala je Policijska klapa sv. Mihovil. Obljetnica je počela hodnjom hrvatskih branitelja od državne ceste iznad Karina do Franjevačkog samostana u Karinu. Prije mise održano polaganje vijenaca kod samostanske grobnice, a gvardijan fra Petar Klarić i molio je molitvu odrješenja za pokojne. Vijence su položili predstavnici postrojbi iz Domovinskog rata, mnogobrojne braniteljske Udruge proizašle iz Domovinskog rata,  Ministarstva hrvatskih branitelja, MORH-a, MUP-a, Zadarske županije te načelnici susjednih Općina i izaslanstva Grada Benkovca i Obrovca.





Na početku mise prigodnim govorom obratio se gvardijan fra Petar Klarić. 


– Sveukupno, iz Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja ubijeno je 44 franjevaca. Pobunjeni Srbi 13. veljače 1993. predivni karinski samostan razorili su te opljačkali njegovo sakralno i kulturno blago da bi zatrli duhovnu i hrvatsku baštinu u Karinu. Naime, taj samostan kroz povijest je imao veliku duhovnu, kulturnu i nacionalnu ulogu, knjižnicu s 400 knjiga, pet vrijednih inkunabula iz 15. st. i rukopise koji do danas nisu vraćeni. U samostanu su u prošlosti djelovale škola i arhiv. I mi smo padali, ali smo pobijedili. Uvijek smo se dizali iz pepela zahvaljujući Bogu, Gospi, našem hrvatskom narodu i njegovim braniteljima, kazao je fra Petar Klarić 


Karinski samostan u Domovinskom ratu doživio je najveće razaranje u svojoj šest stoljeća dugoj povijesti. To je najstariji od 15 samostana u sastavu Provincije Presvetog Otkupitelja. Sama naša pomisao na osvetu, mržnju i netrpeljivost prema bilo kome i zbog bilo čega je zvijer koja vreba na pragu našeg srca. Ako pustimo da zvijer grijeha prijeđe prag našeg srca, vodi nas u ono što namršti  naše lice, u konačnici, u krvoproliće i bratoubojstvo.  Isus nam govori  „ Ljubite jedni druge ,kao o sam ja vas ljubio „ .Prepreka koju vrebajuća zvijer na vratima našeg srca ne može preskočiti je ljubiti svakoga, činiti dobro svakome, čak ljubiti neprijatelja ,kazao je u nadahnutoj propovijedi mons.Milan Zgrablić.



Pobunjeni Srbi, na tada okupiranom prostoru u znak odmazde zbog poraza  za VRO Maslenica 13. veljače 1993. godine opljačkali su, miniranjem razorili su  i obeščastili crkvu , zajedničku fratarsku grobnicu, franjevački samostan u Karinu -spomenik kulture. Karinski samostan iz 1429. g. hrvatski je spomenik kulture nulte kategorije, jedan od 122 sakralna objekta u sastavu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu koji je bio srušen u  agresiji pobunjenih Srba  na Hrvatsku. Kao odmazdu za doživljeni poraz u oslobodilačkoj akciji Maslenica, pobunjeni Srbi   srušili su  taj samostan i crkvu 13. veljače 1993. g. To je bilo najveće razaranje u šest stoljetnoj  povijesti toga samostana ,  koji je najstariji od njih petnaest u sastavu te Provincije i uvijek je imao veliku duhovnu ,kulturnu i nacionalnu ulogu. Godine 2006. na Gospu od Anđela 2. kolovoza samostan je blagoslovljen, crkva je posvećena, stavljena u službu Bogu i hrvatskom narodu. 


Mons. Zgrabliću uručena je umjetnička sliku s prikazom karinskog samostana , čiji je autor akademski slikar Zoran Džapo iz Zadra. Slika je dar Grada Obrovca.


Na kraju misnog slavlja gvardijan fra Petar Klarić zahvalio je zadarskom nadbiskupu mons. Milanu Zgrabliću na predivnoj propovijedi, braći svećenicima, Policijskoj klapi sv. Mihovil, hrvatskim državnim institucijama, hrvatskoj vojsci, policiji , koji podržavaju taj spomen događaj svojim dolaskom, predstavnicima lokalnih vlasti i braniteljskim udrugama.