Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

Udruga Porat počinje provedbu novog preventivnog programa »Siguran izlazak«

19.11.2022. 14:03
Udruga Porat počinje provedbu novog preventivnog programa »Siguran izlazak«

Foto: Udruga Porat



U povodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se svake godine u svijetu pa tako i u Hrvatskoj, obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca, Siniša Kabić Peters, predsjednik Udruge apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji Porat, govori o akcijama i projektima udruge kojoj je cilj povratak bivših ovisnika u normalan život i u svijet rada, ali i edukacija i prevencija ovisnosti kod mladih.


Trogodišnji programi i edukacija mladih


– Udruga Porat nastavlja provedbu trogodišnjih programa tj. nastavlja se financiranje programa Minus virus i Znam što hoću, znam što mogu!, a počinje i provedba novog programa Siguran izlazak, ističe Kabić Peters i dodaje kako će korisnici i dalje biti u mogućnosti sudjelovati u aktivnostima udruge kao što su kreativne radionice, grupe resocijalizacije, podjela sterilnog pribora za injektiranje, a javnost će i dalje imati koristi od čišćenja okoliša od infektivnog otpada i organizacije javnih predavanja.


Udruga također nastavlja s radom savjetovališta za odlazak na liječenje koje će i dalje biti na usluzi osobama s problemom ovisnosti, njihovim obiteljima i prijateljima, doznajemo od Kabića Petersa.





– U provedbu ovih novih programa uključene su dvije nove osobe. Iako nemaju velikog prethodnog iskustva u radu s korisnicima, izuzetno su motivirane i posjeduju veliku dozu empatije i entuzijazma. To se posebno vidjelo u proteklom mjesecu kad smo provodili veliko istraživanje i testiranje na virusni hepatitis C i HIV zbog čega smo imali povećan obim rada i veliku cirkulaciju korisnika u prostorima naše udruge. Djelatnice su u tom periodu upoznale većinu naših korisnika i stekle dragocjeno iskustvo za nastavak rada u udruzi, naglašava Kabić Peters i dodaje kako je novi trogodišnji program pod nazivom Siguran izlazak orijentiran svojim aktivnostima prema korisnicima stimulativnih droga, a provodi se u noćnim i rekreativnim okruženjima (klubovi, barovi, kafići, mjesta okupljanja, ulica i slično).


– Program je usmjeren na korisnike psihoaktivnih tvari (sintetskih droga, alkohola, višestrukih droga), a uključuje razne aktivnosti kao npr.: poticanje korisnika noćnog života na donošenje odgovornih odluka tijekom izlaska putem informiranja i senzibiliziranja posjetitelja klubova, posebice mladih, o zdravstvenim rizicima (dehidracija/pregrijavanje, predoziranje, neželjeno seksualno ponašanje, rizici vožnje pod utjecajem sredstava ovisnosti); provedba treninga za djelatnike u noćnom okruženju (osoblja u barovima/klubovima) za pružanje prve pomoći u slučaju incidenata; aktivnosti savjetovanja za promotore zabava i organizatore događaja; aktivnosti kojima se utječe na čimbenike koji promiču prekomjernu konzumaciju (npr. snižena pića, glasna glazba i loša praksa posluživanja) ili na čimbenike koji stvaraju sigurnije prostore i mjesta održavanja događaja (npr. smanjenjem gužve, osiguravanjem soba za odmor i besplatne vode, posluživanjem hrane, provođenjem pravila o ponašanju i pristupu), nabraja Kabić Peters te naglašava kako mu je izuzetno drago što su dobili mogućnost provedbe ovakvog programa, posebno jer se aktivnosti provode s mladima koji su i inače teško dohvatljiva skupina, a na ovaj način će imati ćemo priliku saznati koja su nova sredstva ovisnosti, to jest kojim sredstvima mladi eksperimentiraju u današnje vrijeme.


Minus virus i »Znam što hoću, znam što mogu!«


Provedba poznatog programa Minus virus koji se odnosi na smanjenje šteta prilikom konzumiranja droga, izazvala je, kaže Kabić Peters, povećan interes korisnika te se svakodnevno u njegovu provedbu uključuju novi.


– Veći broj korisnika počeo je koristiti usluge podjele sterilnog pribora nakon testiranja koje smo provodili tijekom listopada. Također, izuzetno smo zadovoljni odazivom građana koji su prepoznali vrijednost naših akcija čišćenja okoliša te nam javljaju lokacije gdje su pronašli infektivni otpad, navodi predsjednik udruge Porat te spominje i preventivni program »Znam što hoću, znam što mogu!« koji je usmjeren na djecu članova, korisnika i osoba s rizičnim ponašanjem.


– Kroz ovaj program provode se kreativne radionice, socioemocionalne radionice i dramske radionice Forum teatra u cilju razvijanja samopoštovanja i samopouzdanja u definiranju i izgradnji vlastitog identiteta te općenito jačanju zaštitnih čimbenika. Na kraju svake godine trogodišnjeg programa organizira se izložba radova u Gradskoj knjižnici Zadar.


– Ovaj program izuzetno je dragocjen za rad udruge jer putem njega jačamo formalne i neformalne veze s našim korisnicima, pomažemo im u kvalitetnoj provedbi slobodnog vremena, a najveći benefit programa je upravo prevencija ovisnosti kod djece s povećanim rizičnim čimbenicima, zaključuje Kabić Peters te ističe kako su svi programi financirani od strane Ministarstva zdravstva, a veliku i kontinuiranu pomoć, udruga dobiva od Grada Zadra i Zadarske županije.



Iz udruge građane upućuju na SOS mobitel 0959021749 na koji se može prijaviti pronađeni infektivni otpad, ali također i dobiti informacije o načinima liječenja u detoks programima i terapijskim zajednicama kao i ostale informacije vezane uz bolest ovisnosti.