Petak, 26. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

ZAJEDNIČKI PROSTOR

Građani već osjećaju prednost slobodnog prolaska

Autor:

18.01.2023. 14:52
Građani već osjećaju prednost slobodnog prolaska

Foto: Arif Sitnica/Zadarska županija



Hrvatska je od 1. siječnja 2023. godine postala članica schengenskog prostora, 10 godina od ulaska u članstvo EU-a. Hrvatska je morala ispoštovati mnoge kriterije, a u ponoć 1, siječnja ukinula su se 73 granična prijelaza na kopnu i 12 prijelaza na moru. Hrvatska je sada zadužena za čuvanje 1.300 kilometara vanjske granice Europske unije. Hrvatska sada ima jedino granične prijelaze sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom te Crnom Gorom na jugu gdje će se i dalje provoditi uobičajene kontrole prilikom prelaska granice, dok su granični prijelazi s Italijom na moru, Slovenijom i Mađarskom na kopnu, ukinuti.


Provjerili smo kako funkcionira kontrola na graničnim i pograničnim prijelazima u Zadarskoj županiji. U našoj županiji ne postoji granični prijelaz sa susjednom Bosnom i Hercegovinom, ali u Udbini postoje pogranični prijelazi koje su otvoreni isključivo za stanovnike.


Sjedište granične policije u Obrovcu


Provjerili smo kako funkcionira kontrola na graničnim i pograničnim prijelazima u Zadarskoj županiji.




U našoj županiji je pogranični prijelaz Lička Kaldrma sa susjednom Bosnom i Hercegovinom, Taj granični prijelaz je otvoren isključivo za pogranični promet odnosno za lokalno stanovništvo.


Državljani EU-a domaći putnici


Služba za granicu koordinira, nadzire i daje smjernice iz linije rada nezakonitih migracija i svih pitanja koja se odnose na granice i aktivno su uključeni u mjere koje se provode u unutrašnjosti.


Što se promijenilo za državljane Hrvatske i državljane ostalih europskih zemalja ulaskom Hrvatske u Schengen, koje su prednosti, a koji eventualni propusti, provjerili smo s Antom Žuljom, voditeljem Službe za granicu.


– Od 1. siječnja 2023. godine, ulaskom Hrvatske u Schengen na unutarnjim granicama ukinuta je granična kontrola, znači omogućen je nesmetan promet unutar schengenskog područja. Za sve putnike to znači nesmetan prolaz, posebice u zračnom prijelazu, čije se otvorenje planira 23. ožujka, gdje će se dolazak i odlazak unutar schengenskog područja odvijati kao domaći promet, i tu građani-putnici već osjećaju prednost ulaska u Schengen, objasnio je Žulj.


Niti jedna zračna luka u Hrvatskoj, bez obzira na trenutačni međunarodni promet, još uvijek nije ukinula graničnu kontrolu na unutarnjim letovima koja će biti ukinuta 26. ožujka.


Ante Žulj, voditelj službe za granicu PU zadarske


– U zračnim lukama koje imaju međunarodni promet tijekom cijele godine još uvijek se primjenjuju granične kontrole kao i dosada, naglašava Žulj.


Granična kontrola za putnike koji dolaze u Hrvatsku iz država koje nisu u schengenskom području zračnim prometom ostat će i dalje.


– Građani će najviše osjetili tu prednost slobodnog prolaska, bez kontrola. Prtljaga će i dalje, primjerice u zračnim lukama, podlijegati zaštitnoj kontroli, dodaje Žulj, te ističe kako se u prvim danima siječnja, zasada, nisu pokazali nikakvi nedostaci i problemi ulaska Hrvatske u Schengen, dok su prednosti višestruke. Samim tim što će se izbjeći gužve i čekanja na graničnim prijelazima, slobodniji je prolazak ljudi i robe.


Policija ostala na graničnim prijelazima


– Na području Zadarske županije promjene su se odnosile na ukidanje sezonskih graničnih prijelaza Sali i Božava, ali na tom području će i dalje biti prisutna policija, rekao je Žulj.


Kontrole se na graničnim prijelazima s državama koje nisu unutar schengenskog prostora obavljaju kao i dosad.


– Građani iz Bosne i Hercegovine i Srbije ne bi trebali osjetiti bitne promjene, budući da smo mi prije ulaska u Schengen primjenjivali pravila Schengena na graničnim prijelazima, a od 1. siječnja nisu se pojačale granične kontrole na prijelazima s ovim državama, već su ostala jednaka, ističe Žulj.


Nakon ulaska u Shengen za stanovnike pograničnih područja prema Mađarskoj i Sloveniji prednosti Schengena su brojne i oni će najviše na prvu osjetiti pogodnosti nesmetanog prolaza.


Marinko Filipović


– U budućnosti kada u EU, odnosno Schengen uđe BIH tada će se ukinuti i pogranični prijelaz u našoj županiji. Građani koji primjerice, rade u Hrvatskoj, a žive u BiH sada koriste taj pogranični prijelaz, ali imaju pogranične propusnice pa nemaju problema prilikom prelaska granice, za njih se ništa nije promijenilo, rekao je Žulj.


U pomorskom prometu sva plovila koja dolaze ili polaze iz luka u državama, članicama schengenskog prostora ne podliježu graničnoj kontroli i mogu ući u luku koja nije granični prijelaz. Za plovila koja dolaze primjerice, iz Slovenije ili Italije, neće se obavljati granična kontrola, niti u slučajevima kada ta plovila prelaze preko međunarodnih voda, a dolaze u Hrvatsku, bez obzira na zastavu države koju vije to plovilo.


Kontrole u dubini hrvatskog prostora


– Kada plovila u Hrvatsku dolaze iz »trećih zemalja« dužni su uploviti isključivo u luku u kojoj je otvoren međunarodni granični prijelaz i tu obaviti graničnu kontrolu, naglasio je voditelj službe za granicu.


Iako je kontrola na granicama formalno ukinuta i dalje se provode mjere u dubini našeg područja. Provjera osoba i prijevoznih sredstava na prometnicama prema onima koji upućuju na sumnju vezanu uz nezakonite migracije, prekogranični kriminalitet ili akcije koje će se provoditi uz dodatne mjere i radnje pa sigurnost nije dovedena u pitanje.


– Sjedište službe za granicu u Zadarskoj županiji je iz Zadra preseljeno u Obrovac u svibnju prošle godine, iako su od početka godine postojali takvi planovi za preseljenje. PU je napravila sve kako bi se rad granične policije podignuo na višu razinu jer tako se službenicima olakšao rad, a dobila se i bolja efikasnost i operativnost. Služba za granicu prethodno bila je smještena u Zadru, a za premještaj u grad Obrovac odlučeno je jer je u središtu županije pa se relativno brzo može stići i do Zadra, Gračaca, Starigrada, Biograda i ostalih mjesta u županiji koja je prostorno velik teritorij. Osim toga, jako dobro surađujemo sa svim susjednim policijskim upravama i državnim tijelima, ispričao je Žulj.


Pripreme za ulazak Hrvatske u Schengen traju od ulaska u EU, ali ciljano i intenzivno ispunjavanjem preporuka od 2016/2017. godine bile su opsežne, a obuhvaćale su brojne promjene postupaka, uvođenja nove tehnike i tehnologija pa do edukacija policijskih službenika.


– PU zadarska dala je svoj doprinos za ulazak Hrvatske u Schengen, budući da su svi službenici zadovoljili sve provjere tijekom schengenskih evaluacija. Riječ je o edukacijama, brojnim sastancima, ispitivanjima službenika o brojnim propisima, zakonima, upotrebi tehničke opreme, provođenju sigurnosti na granici, sve se gledalo. Rezultat je u konačnici bio pozitivan. Bilo je zahtjevno ali uspjeli smo. Isto je bilo s drugim policijskim upravama, ispričao je Žulj.