Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

stečaj bivšeg izdavača

Novom listu priznata potraživanja u RTD-u

Autor: Toni Perinić

25.01.2023. 14:52
Novom listu priznata potraživanja u RTD-u

Foto: Toni Perinić



Ispitno i izvještajno ročište u stečajnom postupku tvrtke RTD d.o.o., nekadašnjeg izdavača dnevnika Zadarski list održano je jutros na Trgovačkom sudu u Zadru. Podsjetimo, prošle godine je uslijed katastrofalnog poslovanja RTD-a i nagomilanih dugova, bila upitna opstojnost jedinog zadarskog dnevnog lista, a preuzimanjem brenda i žiga od strane Novog lista, situacija je u proljeće stabilizirana.


Tvrtka je ljetos otišla u stečaj, a na ročištu se raspravljalo oko prijavljenih tražbina u iznosu većem od milijun eura. Najveće potraživanje priznato je Novom listu i to u iznosu 295.407,31 eura, dok još slijede Dinos građenje s iznosom od 149.943,37 eura te Republika Hrvatska s 46.779,07 eura. Zanimljivo je kako tijekom postupka nije utvrđeno postojanje bilo kakve imovine RTD-a, što je u najmanju ruku čudno.


Punomoćnica Novog lista, odvjetnica Ana Holjar, osporavala je dio izvješća koji se odnosi na utvrđeni iznos dugotrajne imovine jer je navedeno da tvrtka nema imovinu. Kako je naglasila, smatra da dužnik ima imovinu i da ima sredstva za rad u vrijednosti od 1.016.318,21 kuna.




To je, prema njezinim riječima, nabavna vrijednost po bilanci dužnika koja je gotovo u stopostotnom iznosu amortizirana, ali su sredstva za rad u trenutku preuzimanja od strane Novog lista bila korištena za redovno obavljanje djelatnosti, a i danas ih koristi tvrtka za izdavačku djelatnost Zadarski tjednik d.o.o. na adresi Trg Tri bunara 5 koja je bila i adresa dužnika. Također, pojasnila je da je s RTD-om sklopljen ugovor, odnosno da je RTD fakturirao, a Novi list platio preko dvadeset tisuća kuna plus PDV za korištenje prostora i opreme u travnju ove godine.


Stečajna upraviteljica u odnosu na danu primjedbu navodi da je izvješće temeljeno na dokumentima koji su dostavljeni poreznoj upravi na dan koji je prethodio otvaranju stečajnog postupka. Posebno navodi da oprema o kojoj je riječ nije evidentirana u dokumentaciji stečajnog dužnika i da u tom pravcu ne može mijenjati izvješće. Navodi da nije bila na adresi dužnika jer je riječ o prostoru koji je u najmu i koji sada koristi drugi najmoprimac.


Zanimljiva rasprava povela se i oko četiri vozila koja su novinari i fotoreporteri do zadnjeg dana ožujka prošle godine koristili za svoj rad. Stečajna upraviteljica je navela da je riječ o zapravo dva osobna vozila i jednom skuteru. Jedno osobno vozilo je prodano fizičkoj osobi 8. ožujka prošle godine za iznos od osam tisuća kuna, a plaćeno je kompenzacijom.


Drugo vozilo i skuter su prodani za trinaest tisuća kuna društvu SARAG i plaćeni su cesijom. Zastupnica Novog lista postavila je pitanje gdje se nalazi i zašto se ne spominje vozilo Ford focus s obzirom na to da nije bilo navedeno u stečajnoj masi. Stečajna upraviteljica je istaknula kako je utvrđeno da je to vozilo prema podacima iz stanice za tehnički pregled prodano prije više od tri godine, te će dokaz o tome dostaviti u spis.


Nekadašnjim zaposlenicima RTD-a i dalje ostaje otvoreno pitanje tko je vlasnik vozila s kojim su se svakodnevno koristili do zadnjeg dana te tko koristi računala i opremu kojom su se oni ranije služili.