Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

ŽIVOTNI STANDARD

Studentima poskupjela prehrana, a nekima su stanodavci povećali stanarine

Autor: Doria Kolanović

18.01.2023. 17:00
Studentima poskupjela prehrana, a nekima su stanodavci povećali stanarine

Foto: Vedran Sitnica/Arhiva ZL



Uvođenjem eura svakodnevica se promijenila i studentima. Stanodavci su cijene »zaokružili«, poskupjela je čak i prehrana u studentskoj menzi, gdje se donedavno moglo jeftinije pojesti. Kako se u cijelom procesu mijenjanja valute snalaze studenti i kako im je to utjecalo na životne standarde rekle su nam Nikolina, Patricia i Lana, studentice Sveučilišta u Zadru.


– Iskreno, osim općeg poskupljenja teško mi je navesti nešto što je posebice pogoršalo studentski standard. Doista sam prilagodljiva osoba pa se brzo privikavam na eure i nisam zasad primijetila druge veće promjene.


Možda treba proći još koji mjesec da se moj odgovor promijeni, kaže Lana, studentica preddiplomskog studija Kulture i turizma. Za razliku od nje Nikolina je ipak primijetila razliku, a najveća poskupljenja vidi u trgovinama, kod cijena prehrambenih proizvoda i kućanskih potrepština.




Bitan dalmatinski, ali i studentski ritual upravo je ispijanje kave. Prije, između ili nakon predavanja, kava do prije mjesec nije smatrana luksuzom. Međutim, i ugostitelji su zaokruživali cijene pa se sad kava s mlijekom uglavnom pije za koju kunu više no prije.


Neki obroci u menzi dvostruko skuplji


– Je li se mijenjala cijena kave ovisi od kafića do kafića. Većina je, nažalost, poskupjela, no imala sam i priliku platiti čaj u kafiću četiri kune manje nego prije. Trudim se što bolje raspolagati novcem kako bih uvijek mogla sebi tako nešto priuštiti, kaže Lana, a Nikolina nadodaje kako najviše cijeni kafiće koji nisu iskoristili euro kao razlog poskupljenja, već ostali dosljedni sebi uz prihvatljive cijene omiljenog napitka, ali i drugih pića.


U menzi se do prošle godine mogao pojesti pristojan obrok po povoljnoj cijeni. Od konkretnih obroka do slatkih poslastica, studentima je menza uvijek bila omiljeno mjesto odakle se moglo izaći punog trbuha i novčanika. Je li to još uvijek tako?


– Poskupjela je i menza. Nekad sam ručak znala platiti 10-ak kuna, a u zadnje vrijeme ta je cifra znala biti čak i duplo veća, no menza je studentima ipak i dalje najisplativija opcija, mišljenja je Lana, dok su Nikolina i Patricia u menzi rjeđe.


Cijene su, naravno, porasle i kod stanodavaca. Do sad je glavni problem studentima bio hoće li moći ostati u stanu tijekom ljetnih rokova ili će ih pak zamijeniti turisti. Dolaskom eura došli su i novi problemi. Dok su neki promjenu valute iskoristili za podizanje stanarine, drugi su ostali pri starim iznosima.


– Imam odlične stanodavce koji su stanarinu samo preračunali u eure, ali par bliskih prijatelja nema isto iskustvo. Stanarine su se zaokružile, naravno, na veću cijenu, što većina studenata na kraju mjeseca dosta osjeti. Iako se možda par eura ne čini previše, velik broj studenata nema konstantne prihode i tih par eura dosta znače, govori nam Patricia, Zagrepčanka na zadarskom diplomskom studiju Digitalnog komuniciranja.


U blagdansko vrijeme ukidaju se većinom i studentski popusti koje inače imaju neke autobusne tvrtke.


– Pošto sam redovito na relaciji Varaždin – Zadar, promjenu cijena autobusnih karata primijetim uglavnom samo kad se bliži turistička sezona ili u predblagdansko vrijeme, primjerice sada prije Božića kada se znalo da će studenti masovno odlaziti svojim kućama, kaže Lana.


Veće i cijene autobusnog prijevoza


Patricia, iako većinom koristi vlastiti automobil, kaže da je često na relaciji Zadar – Zagreb i da su cijene puno veće nego prije godinu dana. Dok je prošle godine dvosmjerna karta bila oko 140 kuna, sad je 10-ak eura skuplja. Dakle, čak i s kodovima za studentski popust cijena karte na ovoj relaciji ispadne kao i redovna cijena karte prije godinu dana.


Sve tri slažu se da će kvaliteta života studenata, kao i ostalih građana, ovim neminovno biti ugrožena, u manjoj ili većoj mjeri. Dobro rješenje za to bilo bi pronaći studentski posao. A kakva je ponuda studentskih poslova u Zadru? Rijetko kad se na stranicama za pronalazak studentskih poslova može naći posao koji nije vezan za ugostiteljstvo ili koji ima radno vrijeme kojem se studenti mogu prilagoditi.


– O pronalasku studentskog posla razmišljala sam već i prije prelaska na euro, ali to u Zadru i nije toliko lako jer je spektar poslova vrlo ograničen i teško je naći posao koji se može uskladiti s predavanjima. Zasada, kao i većina, računam na sezonu koju odrađujem već godinama, otkriva Patricia.


Nikolina je također razmatrala pronalazak posla i prije prelaska na euro, no i ona se slaže da je ponuda poslova za studente slaba, a i većina onih koji su ponuđeni traže puno radno vrijeme što je, kaže, apsolutno nemoguće uz sveučilišne obveze.


U svakom zlu neko dobro – sve tri slažu se kako će nam uvođenjem eura biti olakšana barem putovanja.


– Mislim da je pozitivno to što smo u tom pogledu jednaki kao mnoge druge zemlje koje koriste euro pa više nema problema oko zamjene valuta. Turistima će također biti lakše koristiti valutu koju koriste u vlastitoj zemlji. Ljudi su i prije uvođenja eura imali naviku govoriti cijene automobila ili nekretnina u eurima, kao što se prije računalo u markama, pa ne vidim veliki problem zbog uvođenja i ove nove valute, zaključuju.