Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

SVI PERU RUKE

U Gradu tvrde da s bedema ne cure fekalije, već voda

Autor: Marina Vlakić

27.10.2022. 13:45
U Gradu tvrde da s bedema ne cure fekalije, već voda

Foto: Arif Sitnica



Bio je ožujak 2016. godine kada je bedeme onečistila tamna smrdljiva mrlja, a tadašnji direktor Odvodnje izjavio nam je kako je curenje s bedema riješeno. Otad je prošlo više od šest godina, a niz kulturnu baštinu pod zaštitom UNESCO-a i dalje se slijevaju fekalije. Ili voda, kako tvrde u Gradu.


A svi koji su prolazili kraj dijela bedema kod mosta znaju da su se tamo slijevale i fekalije te da se nogostupom nije niti moglo proći, već su pješaci morali zakoračiti na cestu. Kako se ista stvar ponavlja i ovih dana, od nadležnih u Gradu i u komunalnim tvrtkama zatražili smo precizan odgovor oko toga zašto Grad ništa ne poduzima da se ovaj problem riješi te tko je u konačnici odgovoran za sramotu kojoj ljeti, nažalost, svjedoče i turisti.


Nakon što smo nazvali pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša, Robertina Dujelu, rekao je da će odmah kontaktirati nadležne službe te uzeti nove uzorke kako bi se utvrdilo o čemu je riječ. I doista, već idućeg dana dobili smo odgovor pročelnika koji je na teren uputio ekipe koje su trebale provjeriti uzrok najnovijeg ispusta s bedema.


Odvodnja uzela uzorak




– Komunalno redarstvo je opetovano bilo na lokaciji, kao i službe isporučitelja usluge Odvodnje. Kako bi utvrdili uzrok izlijevanja i mikrolokaciju problema, Odvodnja će izuzeti uzorak i obraditi laboratorijski, a komunalni redari s rezultatom nadzora izvijestiti Sanitarnu inspekciju u skladu s komunalnim redom. Po navodima komunalnog redara tekućina je bez mirisa i nema je u većim količinama, kazao nam je pročelnik, napominjući kako će izdati nalog gradskoj tvrtki Čistoća da očisti površinu.


– Zakon o vodnim uslugama definira i službu vodnih redara isporučitelja usluge koja bi se aktivirala u slučaju da se utvrdi da je riječ o fekalijama. Po informaciji iz Vodovoda, nije riječ o incidentu na mreži u održavanju te tvrtke, istaknuo je Dujela.


Nazvali smo i direktora Vodovoda. On, pak, kaže kako curenje na bedemima nema veze s njima, već je to problem vlasnika ove zgrade na Muraju koji bi trebali sanirati cijevi, a koliko mu je poznato, oni žive u Americi.


Ne mogu do vlasnika zgrade


– Vlasnik prostora je bivša zadarska tiskara, u utorak smo bili tamo i vlasnika kafića koji koristi prostor obavijestili o ovom problemu, međutim, kažu kako su i oni pokušali kontaktirati vlasnika prostora, ali je on u inozemstvu i do njega je teško doći. Imaju gubitak na internoj instalaciji iz vodomjera, što se vidi i po računima s obzirom da im je prosječni mjesečni račun 400 kuna, a zadnjih nekoliko mjeseci od 900 do 2.100 kuna. Riječ je, dakle, o njihovoj instalaciji i oni to moraju sanirati, a mi smo utvrdili gubitak i potrošnju znatno povećanu od uobičajene, kaže Tomislav Matek, direktor Vodovoda, koji također napominje da je riječ o vodi, a ne o fekalijama.


No, i u Gradu se slažu da su s bedema curile i fekalije, ali da je sada ipak riječ o vodi, što potvrđuju i najnoviji izlasci ekipa komunalnih poduzeća na teren. Na kraju ispada da je za sve kriv vlasnik prostora koji bi trebao sanirati svoje instalacije, bilo da je riječ o vodovodnim ili kanalizacijskim, u što su se, nažalost, više puta uvjerili brojni građani i turisti.


UNESCO im poručio da čuvaju baštinu


Idući potez stoga je na Gradu – ukoliko vlasnik prostora iz kojega curi po bedemima ne želi sanirati svoje cijevi, Grad je taj koji odlučuje ima li ovaj objekt uvjete za obavljanje djelatnosti ili će i dalje dozvoliti da se uništava baština pod zaštitom UNESCO-a.


Naime, podsjetimo na izjavu gradonačelnika Branka Dukića iz prosinca 2017. kada su bedemi i dobili povelju UNESCO-a kao kulturnog dobra:


– Naš ponos zbog upisa je nemjerljiv. Živjeti ovdje je dar i privilegija, a ulazak na UNESCO-vu listu je kruna našeg truda. Naši su bedemi kao dio fortifikacijskog sustava sagrađeni u vojne svrhe, a danas su postali univerzalna vrijednost koja spaja gradove i narode, kazao je zadarski gradonačelnik.


Ostaje stoga za nadati se da će ova »univerzalna vrijednost« konačno i biti zaštićena kako treba. Name, uručujući plaketu gradonačelniku Dukiću, pomoćnik ravnatelja UNESCO-a za kulturu, Francesco Bandarin, kazao im je kako se nada da će ih ovo priznanje potaknuti na »daljnje očuvanje ove baštine«.