Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

EKO AKCIJA U OPĆINI RAŽANAC

Neodgovornim bacanjem otpada u prirodu radimo protiv sebe

Autor: Toni Perinić

24.10.2022. 21:10
Neodgovornim bacanjem otpada u prirodu radimo protiv sebe

Foto: Toni Perinić



Protekli vikend je na području općine Ražanac održano više ekoloških akcija čišćenja okoliša i morskog plavetnila. Naime, u sklopu projekta Zajedno protiv morskog otpada – za zdravu hranu naše hrane – zaMORE, Društva istraživača mora – 20000 milja i projektnog partnera Turističke zajednice Općine Ražanac, organizirane su akcije u Rtini, Ljupču te Ražancu.


Voditeljica projekta je Sanja Stipić Dell’Orco, koja je zajedno s kolegicama Barbarom i Monikom Čolić zaronila ispod morske površine u potrazi za otpadom. Kako nam u razgovoru navodi, uz akcije čišćenja, projekt promovira prirodne resurse, koji su nam prijeko potrebni za život.


– Kroz tri eko akcije, na području općine Ražanac, nastojimo očistiti obalu i podmorje od otpada. Projekt zaMORE prijavljen je na FLAG natječaj za dodjelu potpore projektima u okviru Mjere 2.1. Potpora vrednovanju, zaštiti i promociji prirodne resursne osnove rijeka, mora i priobalja te sadrži prioritete i ciljeve Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020., govori nam Stipić Dell’Orco i dodaje kako je veći dio aktivnosti u sklopu projekta već odrađen.





– Do sad smo održali noćnu izložbu »Hrana naše hrane – svijet planktona u Tri mora« na rivi u Ražancu, a preostalo nam je još postavljanje dispenzera za papirnate pepeljare na plaže. Trajanje projekta je do veljače iduće godine, istaknula je Stipić Dell’Orco


Uz članice Društva istraživača mora, čišćenju je u Rtini prionula i volonterka Dora Kožul, koja kaže kako neodgovornim bacanjem otpada u prirodu, zapravo trujemo sami sebe.


– Obalni pojas u Rtini je čist, nije bilo glomaznog otpada. Većinom je riječ o najlonskim vrećicama, čikovima i bocama. Smatram kako djecu od malih nogu treba učiti pravilno postupati s otpadom jer odlaganjem otpada u prirodu, radimo protiv sebe i svog zdravlja, naglasila je Kožul.


Projektom »zaMORE« promovira se očuvanje prirodne osnove područja Tri mora kao preduvjeta za daljnji razvoj ribarstva i akvakulture. Posebna pažnja daje se edukaciji o opasnostima koje predstavlja otpad, posebice mikroplastika u moru jer upravo mikroplastika ulazeći na »skrivena vrata« postaje »hrana naše hrane«. Projekt je dio dugogodišnje inicijative Društva »Zajedno protiv morskog otpada«.