Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

NALAZ INSPEKCIJE

OŠ Biograd nije prepoznala nasilje

Autor: Toni Perinić

27.10.2022. 21:15
OŠ Biograd nije prepoznala nasilje

Foto: Arhiva



Nakon što se krajem rujna u Biogradskoj Osnovnoj školi dogodio strašan slučaj vršnjačkog nasilja nad 11-godišnjakom, Prosvjetna inspekcija izvršila je nadzor, tijekom kojeg su utvrđene nepravilnosti u postupanju. Naime, kako stoji u nalazu inspekcije, škola nije postupila u skladu s Protokolom u slučaju nasilja.


Ostavka ravnatelja – pitanje Ministarstva


– Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da Škola nije događaj od 22. rujna 2022. među učenicima prepoznala kao nasilje te nije postupila u skladu s Protokolom o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima i Pravilnikom o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima, navodi se u nalazu.


Kako saznajemo od odvjetnika Rafaela Krešića kojega je angažirala dječakova obitelj, nalaz im nije dostavljen, već samo obavijest o završetku inspekcijskog nadzora te pripremaju daljnje radnje.




– U nastavku ćemo inzistirati na kaznenoj odgovornosti vodstva škole, a ostavka ravnatelja je pitanje Ministarstva znanosti i obrazovanja, kratko je kazao Krešić.


Pokušali smo dobiti i komentar ravnatelja Joška Brtana, s obzirom na to da je u ranijim razgovorima znao istaknuti kako će komentar dati po završetku inspekcijskog nadzora, ali međutim, nije odgovarao na naše pozive.


Podsjetimo, prema riječima ogorčene majke, 10-15 dječaka, učenika 5. i 6. razreda, šakama je u školskom WC-u udaralo i nogama gazilo po licu njezinog sina, učenika petog razreda. Nakon zakašnjele i nedovoljne reakcije škole, majka je odlučila poslati dopis medijima, kako nasilje ne bi prošlo nekažnjeno. Također, uputila je i prijavu policiji, a dječak je bio hospitaliziran u Općoj bolnici Zadar.


Nedovoljno stručnih kapaciteta


O navedenom slučaju ranije smo razgovarali i s pravobraniteljicom za djecu Helencom Pirnat Dragičević, koja je istaknula kako i dandanas postoje problemi u realizaciji detaljno razrađenog Protokola o postupanju u slučaju nasilja, a često odrasli ne žele preuzeti odgovornost u borbi protiv nasilja.


– Nažalost, nemaju sve škole dovoljno stručnih kapaciteta, a u pojedinim slučajevima ni znanja ni odlučnosti, kako bi primjereno reagirale na ovakve slučajeve. Jako je zabrinjavajuće to što u nekim školama uočavamo da se prema vršnjačkome nasilju odnose kao prema pojavi koja neizbježno prati odrastanje i koju djelatnici škole ne mogu spriječiti. Ponegdje se angažman škole svodi tek na birokratsku primjenu spomenutog Protokola, bez stvarne spremnosti i volje da odrasle osobe u školi preuzmu odgovornost za odnose među djecom u školi, kao i za poučavanje djece toleranciji i nenasilnom rješavanju sukoba, što je nužna sastavnica odgojno-obrazovnog procesa, ali i brige za sigurnost djece u školi, istaknula je Pirnat Dragičević, koja također smatra kako svaka škola mora imati preventivnu strategiju koja predviđa niz aktivnosti u radu s djecom, roditeljima i učiteljima, što svakako uključuje i edukaciju.