ABA LIGA

Zadar tijesno poražen na gostovanju kod SC Derbyja u 14. kolu

09.01.2023. 21:10

Pravi triler dvoboj odigrali su košarkaši Zadra na gostovanju kod SC Derbyja, no ni nakon dugih 45 minuta igre nisu uspjeli odnijeti bodove iz podgoričkog Sportskog centra Morače. Rezultatska klackalica na koncu je prevagnula za pola koša na stranu domaćina, iako ne bi bilo nezasluženo da se dogodilo obrnuto jer je u redovima Zadra briljirao Dario Drežnjak koji je na kraju produžetka propustio okruniti perfektnu partiju i s pobjedničkom tricom, no zatresla se ruka mladog Hercegovca koji je do tog trenutka praktički na svojim leđima nosio momčad u crnogorskoj prijestolnici. Na kraju je ipak prevagu u napornom fizičkom i psihičkom dvoboju odnijela malo šira klupa SC Derbyja u odnosu na igrački repertoar kojim je raspolagao Jusup. Tako se ne treba čuditi brojci od 18 izgubljenih lopti Zadrana, pa ni popuštanju koncentracije u ključnim trenucima, poput zadnjeg napada na 89:89 u kojem nisu uspjeli uputiti šut na koš, a u dodatnih pet minuta imali su dvaput prednost od tri koša (89:92, 91:94) što je umješno kasnije poništio američki tandem Magee-Jackson.

Izgubljene lopte

Osnovni dio utakmice ponudio je potpuni ringišpil, s nevjerojatno napadački raskalašenom prvom četvrtinom koja je zaključena s 35:34 za domaći sastav, a na koncu se prema svlačionicama otišlo s miroljubivih 51:51. Dominirao je u tom NBA-ovskom prvom dijelu Dario Drežnjak s 19 poena, dok je Luka Božić bio potpuno uživljen u svojoj poznatoj svestranoj ulozi. Ipak kod Podgoričana je bilo trunčicu više raspoloženih vedeta, pa su Jackson i Tasić dobili konkretniju pratnju za razliku od gostujućeg vodećeg dvojca. Početak nastavka donio je ono što bi navijači Zadra najviše voljeli gledati od svojih ljubimaca, čvrstu obranu i ubojit napad koji ih je odveo do najveće prednosti od sedam koševa (52:59). Činilo se da su gosti preuzeli potpunu kontrolu nad utakmicom, no uslijedio je strmoglav pad u završnih pet minuta treće dionice. Derby je serijom 20:6 u koju je najviše ugradio Amerikanac Jackson okrenula je sve u korist domaćeg sastava. Posebno početkom četvrte četvrtine kada su Podgoričani odlepršali na devet prednosti /76:67). Potpuna pomrčina nastupila je u tih šest-sedam minuta u zadarskim redovima, lopte su se gubile u serijama na najbizarnije načine, čime se dao veliki vjetar u leđa Studentima koji su ipak počeli klonuti kako se utakmica bližila svome kraju. Imali su domaćini sedam viška (81:74) pet minuta do kraja, pa pet plusa (87:82) dvije minute kasnije, ali su se žilavi Jusupovi momci uspijevali vraćati, prvo preko Čampare da bi produžetak (89:89) izborio dalekometnim ubačajem Jordano.

Božić na rubu “triple-doublea”

Najboljim pojedincima podgoričkog revolveraškog obračuna pokazali su se na domaćoj strani Jackson s 32 i Tasić s 28 ubačaja, a kod gostiju prije svih Dario Drežnjak koji je zabio 34 uz devet skokova, ali i šest izgubljenih lopti koliko ih je imao i Luka Božić. Zasjenio je sami poraz, ali i mnoge njegove bačene lopte u bunar novi frapantni učinak Bjelovarca kojem je na kraju nedostajala tek jedna asistencija za “triple-double”. Odigrao je Božić svih 45 minuta i pritom zabio 25 poena, te uhvatio 14 lopti i podijelio devet asistencija.