Hrvatski odbojkaški kup

Nije šala, na Višnjiku pala Kaštela

Autor: Šime Ćurko

20.11.2022. 21:27

Odbojkaši Zadra su u četvrtfinalu Kupa Vinka Dobrića. Već taj podatak, s obzirom na izvedbe ove sezone, ima »težinu«, a kad se zna da su do tog ostvarenja došli protiv Ribole Kaštela, godinama, uz Mladost, najbolje hrvatske momčadi, uspjeh još više dobiva na značaju. Teško se prisjetiti »jače« pobjede Zadra od 2011., kada su zakoračili u elitni razred hrvatske klupske odbojke i počeli nastupati u osmini finala (nekoliko puta i u četvrtfinalu) Hrvatskog kupa. Na pamet nam pada baš ta sezona 2011./12. kada je na Višnjiku s 3:2 pala Mursa, tada aktualni pobjednik Kupa. Ali protiv Kaštela sve utakmice koje je odigrao do preksinoć, unatrag više od jednog desetljeća, Zadar je glatko izgubio.

Uoči dvoboja s Kaštelanima, a posebno nakon prvog seta, u kojem su gosti (očekivano) dominirali, malo je onih koji su vjerovali u potencijalni preokret. Možda je čudo preteška riječ, ali definitivno iznenađenje jest sve što se potom događalo u dvoboju koji je potrajao dva sata i deset minuta. Gosti kao da su malo prikočili (možda se i opustili) u drugom setu, Zadar je osjetio priliku i krenulo je. Dramatičnost drugog seta je teško opisati. Uglavnom, Zadar je stalno vodio, imao dvije set lopte (24:22), potom su gosti dočekali priliku za set (27:28), da bi s tri poena zaredom Zadrani izjednačili na 1:1. Treći set donio je dominaciju Kaštela, a onda se ponovno bude »plavo-bijeli« i pokazuju najbolju igru u posljednjih nekoliko sezona. Posebno mirni domaćini su bili u petom setu, koji im je donio veliku i zasluženu radost nakon koje se mogu nadati da će ovaj rezultat značiti i bolje igre u Superligi, gdje su i dalje bez boda.